Devet godina nezavisnosti: Crna Gora danas slavi, građani nezadovoljni
Na današnji dan prije devet godina, tačnije 21. maja 2006, Crna Gora je proglasila nezavisnost od državne zajednice Srbije i Crne Gore i nakon skoro jednog vijeka ponovo stekla samostalnost.
Prema zvaničnim rezultatima, na referendumu je glasalo 419.240 građana ili 86,5 posto od ukupnog broja birača, a nezavisnost je podržao 230.661 građanin ili 55,5 posto, dok je za ostanak zajedničke države sa Srbijom bilo 185.002 ili 44,5 posto.
Skupština Crne Gore prethodno je usvojila Zakon o referendumu, koji je dogovoren uz preporuku Evropske unije. Za uspjeh referenduma bilo je potrebno da ga podrži 55 posto izašlih birača, prenose Vijesti.me.
Referendumsko pitanje glasilo je: ''Želite li da Republika Crna Gora bude nezavisna država sa punim međunarodno-pravnim subjektivitetom?''
Podgorica u bojama zastave
Stotine zastava danas krasi Trg Svetog Petra u glavnom gradu ove balkanske države.
Povodom Dana nezavisnosti neradni dani bit će četvrtak 21. i petak 22. maj, saopćeno je ranije iz Ministarstva rada i socijalnog staranja.
Na pitanje da li su građani Crne Gore zadovoljni životom u samostalnoj zemlji mnogi će dati negativan odgovor. Ne zbog same nezavisnosti, jer je većina to željela, već zbog loše vladajuće strukture koja, prema njihovim riječima, opljačka sve ono što država ima.
Iako je životni standard bolji nego u Bosni i Hercegovini, međuetnička pitanja djelimično koče napredak države. Srbi žele veća prava, Bošnjaci afirmaciju nacionalnog identiteta, Albanci ono što im pripada, a Crnogorci se boje unutrašnje podjele zemlje.
Svi zajedno strahuju od ekonomske krize i socioekonomskih nereda u državi.
Grbovi naopako
Da svako slavlje ne može proći bez manjih incidenata kazuje i činjenica da su neke zastave Crne Gore danas okrenute naopako.
Uprkos Odluci o utvrđivanju etalona zastave Crne Gore, podgorička uprava okitila je gradske ulice horizontalnim zastavama, iako je predviđeno da se u tim prilikama koriste vertikalne.
Jedino čemu se građani nadaju jeste da desetu godišnjicu dočekaju u boljem političkom i ekonomekom okruženju, na korak do Evropske unije.