Vojislav Šešelj sletio u Beograd
Optuženi za ratne zločine i lider Srpske radikalne stranke Vojislav Šešelj stigao je u srijedu nešto prije podneva u Beograd avionom iz Amsterdama.
Po povratku iz Haga, kratko će se obratiti novinarima na aerodromu, a zatim će se uputiti u stranku, izjavila je Vjerica Radeta, potpredsjednica SRS-a, prenose agencije.
Novinar Al Jazeere Marko Subotić, koji se nalazi na beogradskom aerodromu, javlja kako se okupilo nekoliko stotina Šešeljevih pristalica.
"Tu su sa zastavama, njegovim fotografijama, a radikali su doveli i vlastito obezbeđenje", kaže Subotić.
Kako javlja novinar Al Jazeere Đorđe Kostić, na platou pred aerodromom su pojačane mjere bezbjednosti, jer se očekuje povećanje broja pristalica na dočeku.
"Na aerodromu je velika gužva, no on radi bez problema. Prisutan je i veliki broj medija - kako domaćih, tako i stranih. Kada stigne Šešelj, on bi se trebao kratko obratiti okupljenima, potom će ga propratiti do vozila kojim će otići u sjedište stranke", kaže Kostić.
Kako je Vjerica Radeta rekla ranije za B92, sa Šešeljem je dogovoreno da po dolasku u Srbiju prvo dođe u sjedište SRS-a u Zemunu.
"Mi ćemo biti na aerodromu. Očekujemo dolazak dosta ljudi, jer nam se mnogi javljaju i pitaju kada Šešelj stiže. Predsednik će se verovatno kratko obratiti novinarima na samom aerodromu i onda ćemo s aerodroma da idemo u stranku", rekla je Radeta.
Kako je ranije javila agencija Anadolija, kolona vozila uz policijsku pratnju jutros je napustila pritvorsku jedinicu u Hagu i krenula prema amsterdamskom aerodromu.
Prema riječima funkcionera SRS-a Zorana Krasića, Šešelj treba stići letom iz Amsterdama na beogradski aerodrom između 12:30 i 13:00 sati.
Da će Šešelj u srijedu doći u Beogradu saopćio je ranije i predsjednik Nacionalnog saveta za saradnju sa Haškim tribunalom Rasim Ljajić.
Šešelj je pušten iz Sheveningena na privremenu slobodu zbog lošeg zdravstvenog stanja.
Sudsko vijeće Haškog tribunala donijelo je 6. novembra odluku da Šešelj bude privremeno pušten na slobodu, a Vlada Srbije prethodno je Tribunalu dostavila uslovne garancije za njegovo puštanje.
Lider SRS-a se 23. februara 2003. godine dobrovoljno predao Haškom sudu, gdje se izjasnio da nije kriv ni po jednoj tački optužnice, koja ga tereti za zločine protiv čovječnosti i kršenje zakona i običaja ratovanja od 1991. do 1993. godine u Hrvatskoj, Bosni i Hercegovini i Vojvodini.
U pritvoru je od 2003. godine, a njegov predmet je i dalje u raspravnom postupku, koji je počeo 2007. godine.
Tužilaštvo je krajem 2010. godine završilo iznošenje dokaza, a optuženi, koji se sam brani, nije želio iznositi nikakve argumente obrane.
Odvojeno od optužnice za zločine protiv čovječnosti i kršenje zakona i običaja ratovanja, Šešelj je u tri postupka osuđen zbog nepoštovanja suda, na 15, 18 i 24 mjeseca zatvora.
Izvor: Al Jazeera Balkans