Naša braća Turci ili jednostavno - šuplja priča
Glavni grad Bosne i Hercegovine danas je posjetio predsjednik Turske Recep Tayyip Erdogan.
Posjeta ovog visokog državnog zvaničnika izazvala je neuobičajeno veliki broj Sarajlija ispred zgrade Predsjedništva Bosne i Hercegovine.
Svi su oni željeli pozdraviti, barem se tako čini, predsjednika "bratske" Turske.
Međutim, iako pojedini mediji, naklonjeni pojedinim stranačkim strujama u BiH žele predstaviti Tursku kao najvećeg prijatelja Bosne i Hercegovine, činjenice govore nešto sasvim drugačije.
Turska je, u to nema sumnje, veliki prijatelj Bosne i Hercegovine, ali daleko od toga da je najveći prijatelj. Nije, jer jednostavno - nije.
Erdogan i "dežurni" bh. političari u glas ponavljaju fraze o "pomoći Turske narodu Bosne i Hercegovine", ali ta pomoć od "braće sa Bosfora" dolazi doslovno na kapaljku.
Uzmimo za primjer strane investice u Bosnu i Hercegovinu.
Znate li koja država najviše ulaže u BiH? Turska? Ne, ni blizu.
Austrija ulaže daleko najviše u BiH, a iza nje slijede Srbija, Hrvatska, Slovenija, Rusija, Njemačka, Švajcarska, Holandija, Luksemburg i Italija.
To je top 10 stranih ulagača u BiH.
"Braća" Turci su na 12. mjestu, sa mizernim ulaganjima, ali su zato "najgrlatiji" kada treba pričati i hvaliti se.
Ni tokom agresije na Bosnu i Hercegovinu Turska nije bila u prvim redovima kada je pomoć u pitanju.
Najviše izbjeglica iz BiH su primile Austrija, Sjedinjene Američke Države, Švajcarska, Njemačka i Švedska, a otprilike tim redom je išao i najveći dio humanitarne pomoći.
Treba biti realan i priznati kako je Turska definitivno prijateljska zemlja narodu Bosne i Hercegovine, ali daleko od onoga što se narodu pokušava servirati.
U bosanskim mahalama bi ovo jednostavno nazvali - šuplja priča.