Islamska zajednica Srbije obilježila 147. godinu postojanja

Region
Islamska zajednica Srbije obilježila 147. godinu postojanja
Islamska zajednica Srbije (IZS), predvođena reisu-l-ulemom Ademom ef. Zilkićem, je večeras u beogradskoj Bajrakli džamiji priredila prijem povodom 147. godišnjice od kada je islam priznat kao religija u Srbiji.

Islamska zajednica Srbije (IZS), predvođena reisu-l-ulemom Ademom ef. Zilkićem, je večeras u beogradskoj Bajrakli džamiji priredila prijem povodom 147. godišnjice od kada je islam priznat kao religija u Srbiji, kojem su prisustvovali, osim imama i predstavnika IZS-a, brojni predstavnici vlasti, članovi diplomatskog kora, međunarodnih organizacija, Srpske pravoslavne crkve, Beogradske nadbiskupije i Jevrejskih opština, javlja Anadolu Agency (AA).

Srbijanski muftija Muhamed ef. Jusufspahić je, obraćajući se prisutnima sa pozivom u vjerovanje u jednoga Boga, podsjetio da je na današnji dan, 18. maja 1868. godine, Državni savjet Kneževine Srbije donio odluku o priznanju vjeroispovjesti muslimana u Srbiji i veličanja Boga u Bajrakli džamiji, prvoj sagrađenoj u Beogradu.

"Tako je to krenulo, novo vreme nove Srbije, novo vreme muslimana Srbije. Mi smo zahvalni Bogu na tome i mi smo nove generacije muslimana Srbije odakle god da smo došli. Kakvim god jezikom da govorimo mi samoga Boga slavimo", rekao je Jusufspahić naglasivši da muslimane Srbije čine Bošnjaci, Romi, Aškalije, Srbi koji su prihvatili islam ili oni koji sada prihvataju islam.

Zahvalivši se gostima što su došli u Bajrakli džamiju on je istakao da je ovaj datum značajan za muslimane Srbije koji se obilježava nizom manifetacija i skupova u sedmici "Dani Islamske zajednice Srbije".

Reisu-l-ulema IZS Adem ef. Zilkić je, rekavši da je poslanik Muhammed a.s. muslimanima i čovječanstvu pokazao put kojim treba ići ponosito, a da to nikog ne iritira, već da pronosi ljubav, zajedništvo, dobrotu i ljepotu, naglasio da je ovo dan kada se obilježava 147. godina autonomnosti institucionalnog islama u Srbiji.

Zilkić je istakao da muslimani Srbije u prošlosti pamte mnogo lijepih trenutaka zahvaljujući komšijskim odnosima, ali i da se sjećaju ružnih vremena historije.

"Iz naših sjećanja će teško izblijediti slike paljenja ove bogomolje i drugih. To je rana na našim dušama koja sve dok smo na Zemlji neće nestati. Ali mi smo ljudi koji vjeruju u dobro, želimo da gledamo u tom pravcu i da izgrednike, huligane pobjedimo svojom dobrotom", poručio je Zilkić u Bajrakli džamiji.

Zilkić je iskoristio ovu priliku da saopšti da je Ustavni sud, kako je rekao, izopštio Islamsku zajenicu iz pravnog sistema i upitao zbog čega je to učinjeno.

"Je li to poruka da ova država ne prihvata institucionalno postojanje muslimana", upitao je on naglasivši da ne poriče individualna prava muslimana.

Poručio je da slika Srbije neće biti dobra bez snažne i jedinstvene IZ i da neće imati mir onakav kakav zaslužuje.

"To je otvaranje prostora nekim radiklanim strujama, i ako neko misli da ćemo se mi danas boriti za jedinstvenu Islamsku zajednicu tako što ćemo slati poruke da ćemo paliti Beograd ili neke druge prostore, mi to nećemo", rekao je reis Zilkić i naglasio da hoće zajedno sa svima da se izbori da u Srbiji postoji jedinstvena IZ koja ima kontinuitet od 147 godina.

Prema njegovim riječima pravosudni organi Srbije su na osnovu grešaka državnih organa donijeli odluku na osnovu koje je IZ izbačena iz pravnog poretka.

Za posljedicu takve odluke on je predočio problem nastao oko vraćanja vakufske imovine rekavši da ona još nije vraćena i da je u posjedu drugih.

On se takođe zahvalio viskom zvanicama i gostima što su, kako je rekao, uvažili Islamsku zajednicu, komšije, braću i kolege.

"Molim dragoga Boga da se uvijek povodom dobra, za dobro i o dobru okupljamo. Da dobro uvijek bude ispred zla", zaključio je Zilkić.

Obilježavanju 147. godišnjice IZS prisustvovala je predsjednica Skupštine Srbije Maja Gojković, predstavnici Kancelarije za odnose sa crkvama i vjerskim zajednicama, prijestolonasljednik princ Aleksandar Karađorđević, beogradski nadbiskup Stanislav Hočevar, ambasador Turske u Beogradu Mehmet Kemal Bozay sa predstavnicima turskih državnih institucija akreditovanih u Beogradu, ambasador Rusije u Beogradu Aleksandar Čepurin, šef Misije EU u Beogradu Michael Davenport kao značajan broj javnih ličnosti i muslimanskih vjernika.

U Srbiji od 2007. godine djeluju dvije islamske zajednice koje se međusobno ne priznaju, Islamska zajednica Srbije (IZS) i Islamska zajednica u Srbiji (IZuS).

 

Ne propustite