Iseljavanje sa sjevera Crne Gore završava očajno, u Njemačkoj nije med i mlijeko
Iseljavanje sa sjevera Crne Gore posljednjih je mjeseci ozbiljno zabrinulo medije u toj zemlji, koji neprestano izvještavaju o odlascima građana, prevashodno mladih porodica koje idu ''trbuhom za kruhom''.
No, Njemačka ipak nije zemlja iz snove za doseljenike iz Crne Gore, koji i bez radne vize i bez državljanstva glavom bez obzira odlaze u ovu srednjoevropsku zemlju.
Povratnik iz Njemačke prenio je crnogorskim “Vijestima" svoja iskustva ali je tražio da ostane anoniman.
Kazao je da su u ljudi iz Crne Gore smješteni po kolektivnim centrima Njemačke, sa izbjeglicama, ali da s obzirom na to da njihova zemlja nije u ratu, niti koga politički progoni, nema osnova da neko tamo dobije politički azil.
“Nekom svom sada poslije provedenih 20 dana u Njemačkoj nikada ne bih preporučio da krene, jer sad vidim da nema nikakve šanse da ostanu, jer je kod nas mirno. Ja i supruga smo primali po 290 eura i od toga bukvalno možete da preživite i ništa drugo. Otišli smo jer smo se ponadali u bolji život, ali ništa od toga”, rekao je sagovornik “Vijesti”.
Da Njemačka nije med i mlijeko uvjerili su se mnogi građani sjevera.
Prvo je bio u sabirnom centru Hajam u gradu Braubraunschweig, blizu Hannover.
“Prije odlaska se pričalo da treba da nasele sjeverne djelove, te da naseljavaju dio oko zatvorenog rudnika. Iz tog centra su nas prebacili u selo Sindeburg, 135 km dalje. Imali smo stan, ali bez hrane a prva prodavnica bila je udaljena oko 10 kilometara. Kada sam shvatio da nema ništa od ostanka i da je sve to opet jedno preživljavanje jednostavno smo uhvatili prvi voz i vratili se kući”, ispričao je mještanin Dolca.
U Bijelom Polju, kao ni u drugim sjevernim općinama, još uvijek ne postoje zvanični podaci o tome koliko stanovnika se iselilo posljednjih mjeseci. Neke opozicione partije i civilni sektor barataju podacima da se samo u posljednji mjesec sa sjevera iselilo 1500 ljudi.