"Nismo stigli ni da ti mahnemo" JECAJI ODJEKIVALI NA KOMEMORACIJI NEBOJŠI GLOGOVCU "Rastao je dok ga prokleta bolest nije zaustavila"
Komemoracija Nebojši Glogovcu počela je u 11 sati u Jugoslovenskom dramskom pozorištu. Velikan srpskog glumišta biće sahranjen danas u Aleji zaslužnih građana na Novom groblju, a opelo počinje u 14 časova.
Građani, kolege i članovi porodice počeli su da se okupljaju u velikom broju ispred Jugoslovenskog dramskog pozorišta nešto prije 11 sati.
U holu ispred sale postavljena je velika crno-bijela fotografija veličine bilborda proslavljenog glumca.
U prvom redu na komemoraciji sjede članovi porodice, Glogovčeva prva supruga Mina Glogovac sa sinovima Gavrilom i Milošem, kao i njegova druga žena Milica Šćepanović.
Salu su ispunile Glogovčeve kolege među kojima su Dragan Bjelogrlić, Gordan Kičić, Danica Maksimović, Radoš Bajić, Vesna Čipčić, Tanja Bošković, Srdan Golubović, Dragan Petrović Pele, Nikola Kojo, Vlasta Velisavljević, Voja Brajović... a prisutan je i ministar kulture Vladan Vukosavljević.
Među okupljenima je i Vasil Hadžimanov, naš proslavljeni džez pijanista.
Na početku komemoracije emitovan je monolog Glogovca iz predstave "Hamlet".
Direktorka JDP, Tamara Vučković Manojlović, pozvala je na minut ćutanja. Ona je podsetila da će glumac nedostajati najviše svojim sinovima, kćerki, porodici...
- Bio je veliki, svi smo to oduvijek znali. Sljedio je svoj talenat - riječi su kojima je Vučković Manojlović započela govor.
- Bila je radost i privilegija slijediti svaki tvoj korak - nastavila je kroz suze direktorka JDP.
O Glogovcu je sljedeći govorio pozorišni reditelj Dejan Mijač, dok su se u sali čuli jecaji.
- Upoznao sam ga dok je bio dječačić sa velikim očekivanjem i nestrpljenjem. On je imao šta da kaže... Rastao je sve do trenutka kada ga prokleta bolest nije zaustavila. Ja to ne mogu da razumijem... Da se nije našla neka grupa koja bi rekla "Stop ovoj bolesti". Zbogom Nebojša Glogovac - rekao je Mijač.
Mladi glumac Marko Janketić zatim je pročitao pismo režisera Slobodana Unkovskog, dok su se u pozadini na velikom platnu smjenjivale slike iz pozorišnih predstava u kojima je Nebojša Glogovac igrao.
Otpjevao je "A što ti je mila kćeri" i u dva minuta stala je sva ljubav ovog svijeta
"Glogovčev odlazak je pomjerio zgradu JDP-a, Pulska Arena se nakrivila..." naveo je u pismu Unkovski i završio sa: "Nismo stigli ni da ti mahnemo, dragi Nebojša".
Glogovčeva supruga Milica prima saučešće
Poslije inserta iz filma “Klopka” govorio je reditelj Srdan Golubović:
- Glogovac je za mene bio najveći glumac na svijetu - rekao je.
Okupljenima se zatim vidio porukom obratio reditelj Aleksandar Popovski, koji je govorio o svom iskustvu rada sa velikanom srpskog glumišta.
Nebojša Glogovac biće sahranjen danas u Aleji zaslužnih građana na Novom groblju u Beogradu. Opelo u Crkvi Sv. Nikole počinje u 14 časova.
Veliki srpski glumac Nebojša Glogovac preminuo je u petak, 9. februara u Kliničkom centru Srbije u Beogradu, posle kratke i teške bolesti, u četrdeset devetoj godini.
"Odlazak Nebojše Glogovca tragičan je i nenadoknadiv gubitak ne samo za srpsko pozorište, film i televiziju, nego i za kulturni i javni život čitavog našeg podneblja, saopštila je njegova matična kuća, Jugoslovensko dramsko pozorište.
Nebojša Glogovac je rođen 30. avgusta, 1969. u Trebinju, u porodici sveštenika Milovana i Milene Glogovac. Porodica se preselila u Pančevo kada je Nebojša imao 7 godina. Glogovac je imao malu ulogu školskog druga Slobodana Popadića u tada vrlo popularnoj seriji „Bolji život“ (1987).
Poslije srednje škole je upisao studije psihologije na Filozofskom fakultetu u Beogradu. Nakon dvije godine studija se predomislio i 1990. je upisao glumu na beogradskom Fakultetu dramskih umjetnosti u klasi profesora Vladimira Jevtovića.
Zajedno sa njim su studirali Nataša Ninković, Vojin Ćetković i Sergej Trifunović.
Nebojša Glogovac je tumačio brojne uloge na televiziji i u pozorištu.