Zvizdić: Do 2008. smo bili lideri u regionu, u EU možemo i prije 2033. godine

Bosna i Hercegovina
Zvizdić: Do 2008. smo bili lideri u regionu, u EU možemo i prije 2033. godine
.

Predsjedavajući Vijeća ministara Bosne i Hercegovine Denis Zvizdić ponovio je danas da ispunjavanje uvjeta koji se tiču puta BiH ka Evropskoj uniji ne smije biti dnevno političko pitanje iznoseći podatak da će odgovori na Upitnik Evropske komisije koji sadrže 16.000 stranica i 1.100 zakona biti dostavljeni do kraja ovog mjeseca.

Komentirajući Strategiju Evropske unije za zemlje zapadnog Balkana koja je jučer prezentirana, Zvizdić je kazao da je u njoj jasno naznačeno da zemlje zapadnog Balkana ostaju važne za EU, a još je potvrđeno i da su vrata EU i dalje otvorena za te zemlje.

Za njega je važna i činjenica da će biti definirati mehanizmi koji će onemogućiti da neka zemlja napravi blokadu za druge zemlje koje će nakon njih postajati članice EU te je pozvao sve političke predstavnike da predano rade na reformama i socijalnim i ekonomskim pitanjima imajući u vidu da je pred BiH mnogo posla u narednim godinama.

U Strategiji nema licitiranja bio kakvih rokova iako je u bh. medijima bilo različitih dezinformacija koje su bile vezane za rokove i koje su govorile o tome da će BiH 2033. godine postati članica. Sve zavisi od brzine ispunjavanja uvjeta samih zemalja – podvukao je.

Ukazao je na osmogodišnju blokadu evropskih procesa u BiH, kazavši da je dobro što ova strategija nije objavljena 2015. godine jer bi tada u njoj BiH bila vrlo loše pozicionirana budući da su u zastoju bile sve evropske, ali i NATO integracije.

Zvizdić je naglasio da je 2008. godina BiH bila lider u regionu, ali potom je sve stalo zbog čega su Crna Gora, Srbija i Albanija prije BiH dobile kandidatski status te je pozvao na vraćanje reformama kako bi se ubrzala dinamika EU intergacija.

– Evropska budućnost BiH je zagarantirana. BiH je u strategiji pozicionirana tako da nam je upućena poruka da u skladu s našim angažmanom i ako na prvom mjestu budu reforme, socijalna i ekonomska pitanja, a odmaknemo se od neproduktivne predizborne kampanje, možemo očekivati brzi napredak te da uskoro otvaramo poglavlja i neka i zatvaramo – istaknuo je Zvizdić.

Kada je u pitanju rad Vijeća ministara, ispunjeno je oko 70 posto ciljeva iz Reformske agende, te je izrazio zadovoljstvo što se nisu ostvarile prognoze onih koji imaju “intenciju situaciju u BiH bojiti u crno”.

Izrazio je i očekivanje da će bh. političko ozračje biti takvo da u ovom mandatu i u onim koji će na pozicijama biti nakon izbora omogući uspješan nastavak provođenja uvjeta kada su u pitanju EU integracije jer će samo tako sasvim sigurno biti članica EU i nove generacije će živjeti u modernoj perspektivnoj budućnosti.

Sve zemlje su dobile dodatna pitanja iz Evropske komisije

U Mehanizmu koordinacije odgovori na Upitnik Evropske komisije su usaglašeni, prošli su sve procedure i biti će usvojeni na jezicima BiH u svim nadležnim tijelima, kazao je danas predsjedavajući Vijeća ministara BiH Denis Zvizdić odgovarajući na pitanje novinara o porukama iz Republike Srpske u vezi odgovora na pitanje iz Upitnika koje se odnosi na naziv “bosanski jezik”.

Završna procedura Upitnika je da nakon usvajanja u nadležnim tijelima slijedi verifikacija kvaliteta prijevoda engleskog jezika odnosno redaktura i on će sasvim sigurno biti spreman da se preda predsjedniku Evropske komisije Jean-Claudeu Junckeru kada posjeti BiH.

Dodao je da se ne treba spinovati s neistinama da je BiH jedina zemlja koja će dobiti dodatna pitanja, naglašavajući da su sve zemlje regije dobile dodatna pitanja nakon dostavljanja odgovora na Upitnik Evropske komisije, a primjera radi Srbiji je dostavljeno dodatnih više od 650 pitanja dok je imala oko 2.400 baznih pitanja.

Zvizdić je potvrdio da je Vijeće ministara BiH 29. januara poslalo dopunsko Pismo namjere Međunarodnog monetarnog fonda (MMF) kazavši da je u Pismu navedeno da su određene mjere realizirane, a jedna od njih je set zakona o akcizama.

Zakon o osiguranju depozita prebačen je u sektor strukturnih mjera i time bi se završila legislativna reforma bankarskog sektora važnog za stabilnost BiH. Određeni su rokovi za finansijsku stabilnost i fiskalnu sigurnost i disciplinu te će u februaru biti odobrena naredna tranša MMF-a – pojasnio je Zvizdić.

Osvrnuo se i na pitanja koja se tiču izmjena Izbornog zakona BiH kazavši da on jedino vidi rješenje u tome da se nađe balans između građanskog i etničkog te da se u izmjene implementiraju rješenja za presudu Evropskog suda za ljudska prava.

Ne propustite