KAD TREBA IĆI NA SPAVANJE , A KADA USTATI? Jeste li čuli za NOVI kalkulator spavanja, evo o čemu se radi!

Zanimljivosti
KAD TREBA IĆI NA SPAVANJE , A KADA USTATI? Jeste li čuli za NOVI kalkulator spavanja, evo o čemu se radi!
.

Količina sna koja nam je potrebna varira od osobe do osobe, ali nedovoljno sna utječe na sve aspekte vašeg života

Ako ste noćna ptica, nije vam strano ići na spavanje debelo nakon ponoći i ustati se rano kako bi stigli na posao na vrijeme, no to je garantiran put prema nedostatku sna, lošoj volji i višku kilograma oko struka...

Što možete napraviti da poboljšate svoje spavanje? Je li ustajanje svaki dan u isto vrijeme odgovor na vaše probleme? Profesor Colin Espie sa Sveučilišta Oxford kaže kako je najbolja strategija izabrati ono što vama odgovara, piše Independent.

"Znamo iz iskustva da je svaki dan drugačiji što je rezultat današnjeg načina života: ranih sastanaka i promjena životnog stila", kaže profesor Espie.

On savjetuje da u koje god vrijeme ustajete, ne biste trebalo škrtariti na snu, prenosi Metrportal.hr.

"Količina sna koja nam je potrebna varira od osobe do osobe, ali nedovoljno sna utječe na sve aspekte vašeg života. Od raspoloženja i načina na koji se odnosite prema ljudima do produktivnost ina poslu", kaže Espie. Stoga, eksperimentirajte malo, pa ćete uskoro pronaći svoj pravi ritam.

Nova formula temelji se na ciklusima spavanja, a ne na broju sati. Alarm usred ciklusa izaziva umor

Svima nam je poznat onaj osjećaj kad legnemo ranije u krevet kako bismo se bolje naspavali i onda se ujutro probudimo još umorniji. Čini se da ključ leži u tome kad točno idemo na spavanje. Naime, pojavio se kalkulator spavanja koji na temelju formula i podataka iz medicine računa u koliko točno sati trebamo leći da bismo lakše ujutro ustali.
 

Temelji se na ciklusima spavanja, a ne na broju sati. Čovjek tijekom noći prođe kroz pet ili šest ciklusa koji traju oko 90 minuta, ali ako ga alarm probudi usred ciklusa spavanja, javlja se osjećaj umora.

Računica ide ovako: ako, primjerice, trebate ustati u sedam ujutro, trebate leći u 21.46 ili 23.16 sati. Ako ipak ostajete dulje budni, lezite u 00.46 ili 2.16 sati. Ako ustajete u 6 ujutro, pravo vrijeme za odlazak u krevet je u 20.46, 22.16 ili 23.46, a ako preskočite te termine, onda je 1.16 pravo vrijeme.

Ako, pak, ustajete tek u 8 sati ujutro, u krevet morate u 22.46, 00.16, 01.46 ili 03.16 sati.

No, oni koji ne ustaju u puni sat, već primjerice u 6.35, za svoju računicu mogu ukucati točno vrijeme u aplikaciju koju će pronaći na internetu i dobit će rezultat. Za 6,35 lezite u 21,21, 22,51, 00,21 ili 01,51 sati.

Dodajmo i da kalkulator uračuna i činjenicu da nam u prosjeku treba 14 minuta da zaspimo prirodnim putem pa ne trebamo u minutu točno biti u krevetu.

 

Ne propustite