Evo kako možete otkriti nedostatak željeza u krvi, pratite ove signale
Manjak željeza smanjuje fizičku sposobnost i izdržljivost organizma.
Pratite signale koje tijelo šalje. Ako želite saznati nedostaje li tvome organizmu željeza, pročitaj koji su najčešći simptomi:
Neprestani umor
Naša tijela koriste željezo kako bi proizvodila hemoglobin koji se nalazi u crvenim krvnim zrncima, a ona su zaslužna za prijenos kisika. Manjak kisika u krvi dovodi do osjećaja neprestanog umora.
Loša koncentracija
Ako primijetiš da ti je koncentracija loša i teško ti je obaviti sve svakodnevne obveze koje si ranije mogla, moguće je da je problem u smanjenoj količini željeza.
Ravnodušnost
Jedan od mogućih simptoma nedostatka željeza može biti i bezvoljnost i potištenost. Ako primijetiš promjene raspoloženja i emocija, i nemaš volje za inače najdraže stvari, obavezno provjeri krvnu sliku.
Zadihanost
Ako se brzo i naglo zadišeš tijekom obavljanja svakodnevnih poslova kao što su hodanje, kućnanski poslovi ili vježbanje, moguće je da tvome organizmu nedostaje željeza. Ovaj važan mineral je zaslužan za stvaranje kisika koji je potreban našem organizmu, a ako ga nema dovoljno, nastaju zdravstveni problemi.
Bljedilo kože
Blijeda koža može biti pokazatelj smanjene količine željeza. Bljedilo kože uzrokovano je slabom cirkulacijom krvi i smanjenim brojem crvenih krvnih zrnaca.
Smanjena energija i kondicija
Manjak željeza smanjuje fizičku sposobnost i izdržljivost organizma. Ako redovito vježbaš, sigurno ćeš primijetiti da ti fizička aktivnost postaje prenaporna.
Bolovi u mišićima
Ako nakon dužeg hodanja ili treninga osjećaš snažne bolove u mišićima, a nisi radila ništa što inače ne radiš, možda ti tijelo poručuje da mu nedostaje željeza. Takvo stanje usporava oporavak mišića.
Lomljivi nokti
Kada ti nokti nisu čvrsti kao što su nekad bili, lako se lome i udubljeni su, pravo je vrijeme da napraviš krvne pretrage jer je moguće da ti nedostaje željeza.
Česte bolesti
Ako si cijelu zimu provela prehlađena i s raznim upalama, a posebno ako često patiš od bolesti dišnih puteva, razlog za to može biti niska razina željeza u organizmu.
Boja urina
Ako tijekom mokrenja primijetiš da se boja urina značajno promijenila, odmah dogovori termin kod liječnika. Kada organizmu nedostaje željeza, urin postaje ružičast ili čak crven.