INTERVJU/ ALEKSANDAR PAUNKOVIĆ ZA NOVI.BA: Umjesto kritikovanja kako nešto nije u redu treba još više i jače raditi kako bismo nešto promijenili

Aktuelno
INTERVJU/ ALEKSANDAR PAUNKOVIĆ ZA NOVI.BA: Umjesto kritikovanja kako nešto nije u redu treba još više i jače raditi kako bismo nešto promijenili
.

Aleksandar Paunković student je Fakulteta primjenjenih umjetnosti u Beogradu i umjetnik čiji fotorealistični portreti naprosto oduševljavaju. 

Upoznali smo Aleksandra koji nam je kazao kada se prvi put susreće sa umjetnošću, gdje pronalazi inspiraciju za svoja djela, a razgovarali smo i o poziciji mladih umjetnika na našim prostorima. 

Cijeli intervju sa ovim sjajnim umjetnikom pročitajte u nastavku. 

Novi.ba: Na samom početku, možete li nam odgovoriti na pitanje ko je Aleksandar Paunković i kada se prvi put susreće sa umjetnošću?   

ALEKSANDAR PAUNKOVIĆ: Ja sam student završne godine Fakulteta primenjenih umetnosti u Beogradu, rodom iz malog grada Prokuplja koji se nalazi na jugu Srbije. U kontaktu sa umetnošću sam od malena, veliku ulogu u razvoju kreativnosti su dosta doprineli moji roditelji koji su me od uvek podržavali i podsticali da radim ono što volim. Kao mali voleo sam da posmatram skice elektronskih šema moga oca koje je pravio kako bi lakše realizovao projekte. Iako sam veoma malo znao o elektronici kreativan način na koji je on predstavio neku šemu mi je bio zanimljiv i donekle čitljiv. Na moje pitanje da mi pojasni o čemu se radi on bi poredio kretanje struje sa kretanjem automobila putevima skicirajući sve to na papiru

Taj vizuelni pristup pojašnjavanju stvari, kako oca, tako i majke koja je bila i glavni dobavljač materijala za rad svakako je doprineo da se moja mašta razvija u pozitivnom smeru tako da sam u detinjstvu bio okružen crtežima i raznoraznim idejama.   

  comp

Novi.ba: Bavite se hiperrealističnim portretima koji naprosto ostavljaju bez teksta, da li postoje tehnike koje do sada niste probali, a voljeli biste?

ALEKSANDAR PAUNKOVIĆ: Na fakultetu smo upoznati sa raznim tehnikama, slikarskim, grafičkim, crtačkim... Pored tih tehnika koje sam na fakultetu savladao, individualno sam počeo da usavršavam i airbrush tehniku koja je jako korisna i veoma primenjiva sa raznim drugim tehnikama. Poznavanje više tehnika može olakšati i ubrzati proces stvaranja pa čak i omogućiti širi spektar prilikom rešavanja problema. 

Novi.ba: Gdje pronalazite inspiraciju za svoja djela, kako izgleda Vaš stvaralački proces, te da li možete izdvojiti omiljenu sliku?   

ALEKSANDAR PAUNKOVIĆ: Inspiraciju za slike iz serije portreta, pronalazim oko sebe, uglavnom su to ljudi koje poznajem i koje želim da predstavim onako kako ih ja doživljavam. Stvaralački proces počinje tako što serijom fotografija zabeležim željeni momenat, koji kasnije koristim kao referencu za dalji slikarski proces. To nije puko prepisivanje fotografije, već ja kao umetnik tu fotografiju filtriram kroz sebe i prenosim na platno, tako da oduzimam ili dodajem detalje, menjam boju i stvaram ravnotežu. Često pored fotografije kao reference koristim i modela, kada se nađem u situaciji da mi je on potreban. Za sliku portreta oca jako je bilo zanimljivo stvoriti ravnotežu u kompoziciji bas zbog mnoštva detalja i delova.

Omiljenu sliku nemam, podjednako napora ulažem u svakoj slici koju radim.

17883836-1270016813087949-498161419904889525-n

Novi.ba: Kakva je pozicija mladih umjetnika i stvaraoca na našim prostorima, koliko zapravo oni imaju prilika da pokažu svoje radove?    
 
ALEKSANDAR PAUNKOVIĆ:
Pozicija umetnika zavisi i do samog angažovanja umetnika, kao i u bilo kojoj drugoj profesiji. Iako se kod nas oseća "manji" nedostatak promovisanja pravih vrednosti kulture to nije razlog da mladi umetnici posustanu, na nama svet ostaje i mi smo ti koji ćemo ga menjati zato umesto kritikovanja kako nešto nije u redu treba još više i jače raditi kako bi nešto promenili i zainteresovali ljude da posećuju galerije koje često raspisuju konkurse za izlaganje i bore se za mlade umetnike koji tek stupaju na scenu. Treba napomenuti i fondacije  koje na našim prostorima daju veliku mogućnost i pomoć mladim umetnicia kao npr. Fondacija Nis Art.

 Novi.ba: Šta biste savjetovali mladim stvaraocima, koje biste lekcije podijelili sa njima?

ALEKSANDAR PAUNKOVIĆ: Prvo bih savetovao roditelje da ne sputavaju želje svoje dece govoreći im da od umetnosti ništa ne dobijaju. Ima puno primera mladih stvaraoca koji su zadovoljni onim što su izabrali da budu. Priznajem nije to lak put, ali je itekako vredno probati i prepustiti se u svet umetnosti i kreativnosti koja je svima nama urođena. Umetnost je sastavni deo kulture jedne zemlje, uništite kulturu, uništili ste i zemlju. Zato poručujem mladim kolegama da bez obzira na okolnosti u kojima se trenutno nalazimo i bez izgovora  dokažemo da će umetnost sa naših prostora živeti, kako ovde tako i dalje. 

received-1093336044136293

Novi.ba: Šta planirate u budućnosti, koji su Vaši kratkoročni, a koji dugoročni planvi?

ALEKSANDAR PAUNKOVIĆ: Trenutno sam se fokusirao na realizaciju planova da svoj rad predstavim kako nacionalno tako i internacionalno, na jednom od najprestižnijih salona moje ime se našlo među finalistima, što znači da će moj rad na ARC salonu 2018 godine biti predstavljen u katalogu, za mene to predstavlja veliko ohrabrenje, na konkursu je pristiglo 3750 prijava iz 69 zemalja od kojih je izabrano 28 % finalista. Pored tih planova sledeći korak je upisati master studije i tražiti prostor za dalji rad, odnosno atelje.

 

Više Aleksandrovih radova možete pogledati na njegovoj WEB STRANICI. 

Ne propustite