NIJE PROLAZNO: Zašto su vam LIMFNI čvorovi NATEČENI? Razlog je mnogo OPASNIJI nego što ste mislili!
Limfni čvorova mog postati natečeni zbog infekcije ili tumora.
Limfni čvorovi su male žlijezde u obliku graha, a nalaze se u cijelom tijelu. One su dio limfnog sustava, koji nosi limfne tekućine, hranjive tvari i otpadni materijal između tkiva i krvotoka. Limfni čvorovi proizvode protutijela i bijele stanice koje se bore protiv infekcija.
Važno je znati da samo zato što imate otečene žlijezda to ne znači da je u pitanju tumor. Nedavne studije pokazuju nekoliko razloga za otečene žlijezde.
Najčešći uzroci limfnog otoka su infekcije. Ove infekcije mogu uključivati mononukleoze, upalu grla, određene vrste infekcija kože, zubne infekcije, ili čak infekcije uha.
Najozbiljnija infekcija koje se odnose na otečene žlijezde su spolno prenosive bolesti kao sifilis i HIV. Osim toga, alergijske reakcije na određene lijekove mogu izazvati oticanje.
Mogući uzroci su:
- Virusne bolesti – kao što su ospice, rubeola, vodene kozice ili zaušnjaci.
- Mononukleoza – bolest uzrokovana Epstein-Barr virusom ili citomegalovirusom (CMV) koju karakteriziraju simptomi poput groznice, grlobolje, umora i iscrpljenosti. Virusne infekcije uzrokuju simptome slične onima kod mononukleoze.
- Bakterijske bolesti – kao što su streptokok grla (uzrokovan Streptococcus bakterijom) ili Lyme borelioza (bakterijska infekcija koju prenose određene vrste krpelja).
- Nuspojave fenitoina (Dilantin) – lijeka koji se koristi za sprječavanje epileptičnih napadaja
- Nuspojave cijepljenja protiv ospica, zaušnjaka te rubeole.
- Tumori, leukemija, Hodgkinove bolesti i non-Hodgkinov limfom.
- Sindrom stečene imunodeficijencije (AIDS), koji se razvija nakon infekcije HIV virusom. Ovaj virus napada imunološki sustav, zbog čega se tijelo teško bori protiv infekcija i bolesti.
- Sifilis koji je spolno prenosiva bolest.
Prevencija
Mjerama prevencije možete spriječiti nastanak infekcija i upala, a samim time i ”zaustaviti” oticanje limfnih čvorova:
- U prehranu ubacite mnogo namirnica koje jačaju imunitet, a koje su bogate: folnom kiselinom, bakrom, jodom, željezom, magnezijem, selenom, cinkom, esencijalnim masnim kiselinama, lecitionom.
- Ubacite vitamine B kompleksa, te C, D i E.
- Ograničite konzumaciju rafiniranih ugljkohidrata (šećer i bijelo brašno).
- Redovito vježbajte kako biste ojačali imunitet.
- Izbjegavajte alkohol i cigarete.
Liječenje
Liječenje natečenih limfnih čvorova fokusira se na liječenje uzroka. Primjerice, bakterijske infekcije mogu se liječiti antibioticima, dok u slučaju sumnje na rak (napomena metastaziranje u limfne čvorove je glavni uzrok zahvaćenosti limfnih čvorova), može biti učinjena biopsija kako bi se potvrdila dijagnoza.
U slučaju natečenih limfnih čvorova koji se ne vrate na normalnu veličinu tijekom mjesec dana, trebali biste posjetiti svog liječnika.
Limfni čvorovi mogu ostati natečeni ili tvrdi još dugo nakon što nestane početna infekcija. To je osobito slučaj kod djece, čije žlijezde se mogu vratiti na normalu veličinu, a ostati čvrste i vidljive još nekoliko tjedana.
Uz savjete koji su navedeni u prevenciji iskušajte sljedeće:
- Priuštite si na dnevnoj bazi dovoljno odmora i sna, isto tako si pokušajte osigurati uvjete za dovoljno odmora i sna npr. ako niste dugo investirali, a imate mogućnost – investirajte u novi madrac ili antialergijsku posteljinu.
- Svaki dan pojedite malo sirova češnjaka ili popijte sok češnjaka, a za one koji pak imaju problema s mirisom češnjaka postoje i kapsule češnjaka. Češnjak je najbolji saveznik u liječenju upala i infekcija.
- Echinacea i Shiitake gljive, ekstrakt bazgina cvijeta – jačaju imunitet.
- Pokušajte na otečena mjesta (limfni čvorovi) izmjenjivati toplo-hladne obloge u slučaju da su mjesta bolna.
- Ako imate mokraćne infekcije koje su prouzrokovale oticanje limfnih čvorova – pobrinite se da pijete dovoljno vode kako bi se organizam prirodnim putem pročistio.
- Za infekcije ili ranice koje nastaju u ustima koristite čaj kadulje.
- Pijte čaj od koprive koji je veliki saveznik u borbi protiv upala i infekcija.
(novi.ba/ krenizdravo.rtl.hr)