17 trikova da mobilnim telefonom uslikate profesionalne fotografije!
Danas čak i mobilnim telefonom možemo napraviti sjajne fotografije i sve ono što je pre nekoliko godina izgledalo nemoguće, danas je postalo moguće. Kamere su sve bolje, podešavanja sve naprednija i potrebno je samo da naučite par trikova sa kompozicijom, svjetlom i tehničkim podešavanjima kako biste svojim mobilnim telefonom napravili fotografije koje izgledaju kao da su uslikane profesionalnim fotoaparatom.
1. Makro sočiva
Makro sočiva omogućavaju da fotografišete veoma male predmete sa mnogo detalja. Iskoristite kap vode kako biste napravili svoje makro sočivo.
2. "Uradi sam" stabilizator za telefon
Upotrebite flašu soka ili vode kao stabizator za kameru, a gumicom za tegle pričvrstite telefon za bocu.
3. Pola čovjek, pola pas
Slikajte svog psa, mačku ili bilo šta drugo što želite i onda napravite još jednu fotografiju, ovog puta sebe sa onom prvom slikom.
4. Višebojni filter
Zalijepite parče selotejpa preko kamere i obojte ga markerima. Mi smo koristili plavi i crveni, ali možete se odlučiti za bilo koji boju po vašem izboru.
5. Slike odozgo
Zakačite telefon za plafon pomoću selotejpa kako biste uslikali savršen kadar iz ptičje perspektive.
6. Igla i podsjetnica
Napravite malu rupu u kartonu u stavite je ispred kamere kako biste dobili tople, delikatne fotografije.
7. Salveta ili papir
Prikačite salvetu ili papir (beli ili u boji) za zid kako biste napravili fotografiju bez oštrih uglova i ćoškova.
8. Svjetlosna kutija
Sve što vam je potrebno jeste kutija, tanak materijal, bijeli papri i par lampi. Rezultat će izgledati toliko profesionalno da niko neće vjerovati da ste sve sami napravili.
9. Pravilo trećina
Podijelite sliku vertikalno ili horizontalno na tri dijela, a ono što želite da uslikate neka bude u srednjem.
10. Dijagonale
Dijagonalne linije omogućavaju snažan doživljaj kretanja i stvaraju jak utisak perspektive i dubine, koja može uvući posmatrača u samu sliku.
11. Tehnička podešavanja
ISO podešavanja i brzina zatvarača utiču na osvjetljenje fotografije. ISO mjeri osjetljivost na svetlo. Što je broj niži, kamera je manje osjetljiva. Ono zapravo pojačava svjetlo i omogućava da fotografišete čak i u mračnijim uslovima. Možete se poigravati ovim podešavanjima onda kada nema dovoljno prirodnog svjetla ili kada namjerno želite da se igrate ekspozicijom. Potrebno je da malo sami istražujete kako biste dobili efekat koji želite, jer svaka kamera i svaka aplikacija imaju svoja ograničenja.
12. Fokus
Auto fokus na kamerama je veoma dobar na posljednjim modelima telefona, ali ako sami poodešavate fokus, možete potpuno promjeniti fotografiju.
13. Balans bijele boje
Balans bijele boje omogućava vam da kontrolišete boje. Možete učiniti da ono što fotografišete izgleda prirodno ili pak suprotno - možete učiniti da predmet izgleda potpuno natprirodno i dobijete sasvim drugačiji efekat.
14. Filteri u boji
Filteri u boji mogu učiniti vašu fotografiju potpuno nadrealnom. Postavite film, naočare za sunce ili parče plastike u boji kako biste dobili zadivljujuće rezultate.
15. Izbjegavate blic
Svetlo blica može ostaviti tragove ili neželjenu refleksiju. Umjesto blica, podesite ISO i podešavanja brzine zatvarača. Takođe možete koristiti i direktno svetlo baterijske lampe, ali neće uvek dati željene rezultate.
16. Zaboravite na zumiranje
Profesionalni fotografi tvrde da su vaša stopala najbolji zum za fotogafiju. Drugim riječima, ne zumirajte već pokušajte da se približite ukoliko želite dobru fotografiju, naravno, onda kada je to moguće.
17. Opsjecite fotgrafije
Kropovanje fotografija dramatično menja cjelokupni utisak vaše fotografije.