Berlinski zid nekad i sad
Na području oko 158 kilometra proteže se Berlinski zid koji je dijelio grad na dva dijela. Izgled grada u cjelosti se promijenio u posljednjih 25 godina. Bodljikave žice, puško mitraljezi na "ničijoj zemlji" su nestali. Na njihovom mjestu su nikli trgovački centri, parkovi, kancelarijski uredi i željezničke stanice.
Spomen mjesto “Peter Fechter”
Mladi zidar, Petar Fechter, ustrijeljen je 17. augusta 1962., od istočnonjemačkih graničara dok je pokušavao prebjeći u Zapadni Berlin. On je iskrvario na istočnoj strani zida, gdje je ležao bez pomoći oko sat vremena. Nakon ujedinjenja, na tom mjestu u Zimmer ulici je napravljeno obilježje i to tačno na mjestu gdje je umro.
Foto lijevo: Everett; Foto desno: Mustafah Abdulaziza za The Wall Street Journal
Potsdamer Platz
Potsdamer Platz u centru Berlina je u Europi smatran najprometnijom ulicom 1930. godine, ali nakon podjele grada to je postaio dio "ničije zemlje". Nakon ujedinjenja, područje je postala poslovna četvrt.
Foto lijevo: Getty Images; Foto desno: Mustafah Abdulaziza za The Wall Street Journal
Brandenburška kapija
Brandenburška kapija, podignuta u kasnom 18. stoljeću, postala je simbol podjele Berlina kada je zatvoren Berlinski zid. Obnovljena je 1990. Danas predstavlja simbol njemačkog jedinstva i snage.
Foto lijevo: Getty Images; Foto desno: Mustafah Abdulaziza za The Wall Street Journal
Kontrolni punkt “Charlie”
Kontrolni punkt “Charlie” je decenijama služio kao glavni put za Istočni Berlin za diplomate, novinare i druge kojima je bila potrebna viza. Danas, je ovaj kontrolni punkt rekonstruirsan i ovo je postala poznata poslovna četvrt.
Foto lijevo: Getty Images; Foto desno: Mustafah Abdulaziza za The Wall Street Journal
Pogledajte kratki video o Berlinu nekad i danas: