BiH je država s najmanje preduzeća po stanovniku

Bosna i Hercegovina
BiH je država s najmanje preduzeća po stanovniku
.

Dok u razvijenim zemljama svijeta mala i srednja preduzeća čine blizu 90 posto ukupne ekonomske aktivnosti zemlje i proizvode od jedne trećine bruto domaćeg proizvoda ili do 50 posto bruto domaćeg proizvoda, u Bosni i Hercegovini nije takav slučaj. BiH je država s najmanje preduzeća po stanovniku.

ko-1

Mala i srednja preduzeća u BiH nisu dovoljno podržana kako bi se veći broj njih osnažio i počeo upošljavati veći broj ljudi. Privrednici iz malih i srednjih preduzeća često osjećaju da su prvi na meti kada je riječ o većim nametima, restrikcijama u poslovanju itd. Ulaganje u preduzetništvo je podržavanje novih firmi, ali i podrška postojećim firmama u proširenju biznisa. Mladi ljudi danas se boje pokrenuti vlastite biznise. Kako da nabave potrebna sredstva za osnivanje firme? Kako da održavaju vlastiti biznis do momenta kada biznis počne vraćati novac? Kome da se obrate kada imaju proceduralnu ili poslovnu dilemu? Kako će vratiti bankarske kredite ukoliko njihov biznis propadne?

BiH se nalazi tek na 99. mjestu od 138 zemalja po globalnom indeksu preduzetništva za 2017. godinu Instituta za globalni razvoj i preduzetništvo. BiH ima jedan od najmanjih udjela u broju malih i srednjih preduzeća po stanovniku, prema podacima iz Analize opterećenja privrede u BiH. 

Potrebno je raditi na osnaživanju mladih i ostalih kategorija društva za pokretanje biznisa dajući im finansijsku, ali i savjetodavnu podršku u prvim godinama poslovanja. Mladim ljudima treba i informacija o grantovima za mlade preduzetnike, edukacija, subvencije za najam prostora, subvencije za namete i sve ovo u većem obimu nego što to imamo danas. 

Rezultati ankete koju je Institut proveo među mladim preduzetnicima u BiH pokazuju da institucije u BiH nisu susretljive prema tek osnovanim firmama. Mladi privrednici smatraju da bi država trebala biti prva koja će pomoći pri razvoju novoosnovanih firmi, jer osnivanjem novih firmi stvaraju se nova radna mjesta. Preduzetnicima treba olakšati i osnivanje firme kroz tzv. "one stop shop", odnosno rješavanje svih procedura za osnivanje biznisa na jednom mjestu. Mladi preduzetnici poručuju da put preduzetništva nije lagan, ali srećom danas ima akceleratora koji će olakšati taj put, a dobri rezultati vrijede rizika i truda. Također, oblast samozapošljavanja je otpornija na ekonomske krize od ostalih grana privrede. 

Institut za razvoj mladih KULT izradio je Analizu budžetskih poticaja privredi za 2015. godinu. Za oblast razvoja poduzetništva i obrta na svim nivoima vlasti u BiH izdvojeno je 10 posto poticajnih sredstava, čineći ovu oblast četvrtom po redu po izdvojenim sredstvima, a odmah iza poljoprivrede, industrije i usluga. Najzastupljenija podoblast u poticajima za preduzetništvo je pod kategorijom "drugo", gdje se izdvaja 35 posto sredstava za poticaje preduzetništvu i obrtu, što uključuje: subvencioniranje troškova zapošljavanja novih radnika, podršku zanatskim centrima i agencijama za razvoj, sufinansiranje malih i srednjih preduzeća, razvoj i očuvanje tradicionalnih zanata i obrta, izradu strategije razvoja itd. 

Nakon ove kategorije slijede krediti za preduzetničke aktivnosti s 26 posto te početna sredstva za osnivanje preduzeća s 9 posto. Sredstava za informiranje, edukaciju o preduzetništvu te subvencije za najam prostora bilo je manje od 1 posto u učešću u ukupno izdvojenim sredstvima za preduzetništvo i obrt u 2015. godine. Prema stavovima bh. privrednika najperspektivnija podgrana preduzetništva su razvojne ustanove koje uključuju preduzetničke zone i poslovne inkubatore, za koju je izdvojeno 12 posto sredstava ove oblasti u 2015. godini.
Izvor:Novikonjic.ba

Ne propustite