Utvrđen Nacrt zakona o Budžetu institucija BiH i međunarodnih obaveza za 2018.

Bosna i Hercegovina
Utvrđen Nacrt zakona o Budžetu institucija BiH i međunarodnih obaveza za 2018.
.

Vijeće ministara BiH na sjednici jednoglasno je utvrdilo Nacrt zakona o Budžetu institucija BiH i međunarodnih obaveza BiH za 2018. godinu sa sugestijama prihvaćenim na sjednici.

Ministarstvo finansija i trezora BiH dostavit će Nacrt budžeta Predsjedništvu BiH, ovlaštenom za njegovo predlaganje.

Budžet za finansiranje institucija ostaje 950 miliona KM, iako su ukupni zahtjevi korisnika bili viši za 333.727.000 KM ili 36 posto.

Istovremeno, prihodi za servisiranje vanjskog duga iznose 1.004.062.329,00 KM i niži su za oko 7,1 milion KM u odnosu na 2017. godinu, tako da budžet ukupno iznosi 1.954.062.329,00 KM.

Ovako strukturiran budžet prati prioritete rada Vijeća ministara BiH u vezi s Evropskim partnerstvom, ali i podržava mjere štednje u institucijama BiH, saopćeno je iz Vijeća ministara BiH.

Budžetom su, između ostalih, planirana i sredstva za provedbu općih izbora u 2018. godini, za višegodišnje projekte budžetskih korisnika i stavljanje u funkciju Državnog zatvora, a projicirana su i sredstva za obračun plaća policijskim službenicima zbog zakonom usvojene izmjene njihovog koeficijenta.

Vijeće ministara BiH, na prijedlog Ministarstva finansija i trezora, usvojilo je jednoglasno i Dokument okvirnog budžeta (DOB) institucija Bosne i Hercegovine za period od 2018. do 2020. godine.

DOB prati i podržava reforme BiH u procesu priključenja Evropskoj uniji  i provedbu prijema Bosne i Hercegovine u Partnerstvo za mir (PfP) i daljnji NATO put te provođenje ranije definiranih 14 strateških ciljeva, uključujući razvoj ekonomije, povećanje zaposlenosti i smanjenje siromaštva u BiH.

Prema DOB-u, ukupni nivo rashoda institucija BiH, bez servisiranja vanjskog duga, iznosi 950 miliona KM na godišnjem nivou za sve tri godine, a izdvajanje indirektnih poreza s Jedinstvenog računa Uprave za indirektno oporezivanje iznosi 750 miliona KM, što je na nivou budžeta iz prethodnih godina. Praktično to znači da plaće i naknade u institucijama BiH i u naredne tri godine ostaju na ranijem nivou i neće biti povećavane.

Na sjednici je jednoglasno usvojen i ažurirani Program javnih investicija/razvojno-investicioni program institucija Bosne i Hercegovine 2018. – 2020. godine, kao podrška Vijeću ministara Bosne i Hercegovine i institucijama BiH za planiranje ulaganja i donošenja kvalitetnijih investicionih odluka.

Ministarstvo finansija i trezora praktično je sada ažuriralo Program javnih investicija  i usaglasilo ga s budžetom institucija za narednu godinu te će ga dostaviti Predsjedništvu BiH.    

Ažurirani program sadrži podatke o ukupno 277 projekta za period 2018. – 2020. godina u ukupnoj vrijednosti milijardu i 946,66 miliona KM. Od toga se milijardu i 261,48 miliona KM odnosi na 175 projekata u implementaciji, a 685,18 miliona KM na 102 kandidovana projekta.

Vrijednost projekata koji direktno doprinose socioekonomskom razvoju iznosi 938,96 miliona KM. 

Vijeće ministara BiH utvrdilo je i uputit će Parlamentarnoj skupštini BiH Prijedlog zakona o Državnoj agenciji za istrage i zaštitu (SIPA), kojim se na kvalitetniji i potpuniji način reguliraju pitanja njene nadležnosti, unutrašnje organizacije, poslova i službene saradnje, saopćeno je. 

SIPA ostaje upravna organizacija Ministarstva sigurnosti BiH s operativnom samostalnošću, osnovana radi obavljanja policijskih poslova i djelovat će isključivo na profesionalnim osnovama, sa sjedištem u Istočnom Sarajevu.

Ovim zakonom SIPA dobija novu organizacionu jedinicu - Odjel za borbu protiv terorizma u skladu sa smjernicama i direktivama Evropske unije (EU) u oblasti sigurnosti i efikasnije borbe protiv terorizma.

Donošenje novog zakona, koji je predložilo Ministarstvo sigurnosti, praktično je i jedino moguće rješenje s obzirom na to da je postojeći zakon u tri navrata značajno mijenjan.

Vijeće ministara BiH utvrdilo je Prijedlog sporazuma između Ministarstva vanjske trgovine i ekonomskih odnosa Bosne i Hercegovine i Ministarstva poljoprivrede Narodne Republike Kine o saradnji u oblasti poljoprivrede.

Zaključivanjem ovog sporazuma otvara se proces intenzivne komunikacije bh. institucija kao i biznis zajednice u oblasti poljoprivrede i ruralnog razvoja u objema zemljama, uz promoviranje ekonomske, naučne i tehnološke saradnje u ovim oblastima.

Prijedlog sporazuma bit će dostavljen Predsjedništvu BiH u daljnju proceduru, a za potpisnika je predložen ministar vanjske trgovine i ekonomskih odnosa.

Vijeće ministara BiH također  imenovalo je za pravobranioca i dva zamjenika Mlađena Mandića, Ismeta Velića i Mariofila Ljubića, nakon provedenog javnog oglasa, saopćeno je.

Ne propustite