HAOS NA ULICAMA: Hiljade policajaca gumenim mecima i suzavcem nametnule policijski sat
Hiljade policajaca sinoć su na ulicama Baltimorea upotrijebile suzavac i gumene metke kako bi otjerale protestante koji već drugi dan uništavaju grad, prenosi Daily Mail.
Oko stotinu protestanata koji nisu bili spremni poštovati nametnuti policijski sat ostalo je na ulicama te se sukobilo s policijom.
Guverner Marylanda Larry Hogan naredio je da 2000 članova američke nacionalne garde i 1000 policajaca izađu na ulice kako bi se spriječilo ponavljanje nasilja i uništenja do kojih je došlo u noći s nedjelje na ponedjeljak u Baltimoreu.
"Ova ujedinjena sila neće tolerirati nikakvo nasilje", upozorio je guverner Hogan.
Dvadesetak minuta nakon što je policijski sat stupio na snagu, kordon SWAT policije krenuo je prema protestantima, koji su odgovorili bacajući staklene i plastične boce na policajce. Dio protestanata legao je na ulicu kako bi spriječio prolazak policije te iskazao građanski neposluh.
Juče naveče nekoliko stotina mladih sukobilo se s policijom nakon pogreba crnog mladića koji je umro dok je bio u pritvoru, a lokalni dužnosnici upozorili su da bi bande mogle predstavljati prijetnju policajcima. Nekoliko bandi "ujedinilo se" kako bi napadale pripadnike sigurnosnih snaga.
Okupljeni su se počeli povlačiti nakon što je policija upotrijebila dimne bombe te počela koristiti gumene metke. Nekolicina najupornijih rastjerana je na način da je među njih ispaljen suzavac. Novinar ABC-ja koji se nalazio u blizini u suzama je pobjegao s lica mjesta.
Policija je do ponoći počistila ulice, a ukupno je uhapšeno 10 protestanata. Dvoje zbog pljačke, dvoje zbog ometanja rada policije i šestero zbog kršenja policijskoga sata.
Policijski načelnik Anthony Batts kazao je kako su do ponoći policajci uspjeli zavesti red na ulicama.
"Najvažnija stvar je da su građani na sigurnome, grad je u ovome trenutku stabilan i nadamo se da će tako i ostati", kazao je Batts.
Stephanie Rawlings-Blake, gradonačelnica Baltimorea, rekla je kako će u gradu policijski sat trajati od 22 sata do 5 ujutro te kako će biti na snazi idućih sedam dana.
"Spriječit ćemo nasilnike koji nerazumno pokušavaju uništiti ono za što su se mnogi borili. Devastiraju trgovine, uništavaju privatnu imovinu građana, rade stvari koje će ostaviti ožiljke na našoj zajednici još godinama", kazala je Rawlings-Blake, piše Independent.
Američki mediji javljaju kako se radi o najintenzivnijim protestima u Baltimoreu u zadnjih 45 godina.
U gradu je proglašen policijski sat, a guverner Marylanda uveo je vanredno stanje. Juče je uhapšeno 27 protestanata, a povrijeđeno je 15 policajaca.