Broj oboljelih raste nevjerovatnom brzinom: Bolest koja se otkriva pomoću samo jedne kapi krvi

Porodica i zdravlje
Broj oboljelih raste nevjerovatnom brzinom: Bolest koja se otkriva pomoću samo jedne kapi krvi
.

Prema najnovijim procjenama Međunarodne dijabetes federacije svaka jedanaesta osoba u svijetu ima dijabetes ili približno 415 miliona ljudi, što odgovara populaciji Evropskog kontinenta.

Svjetski dan dijabetesa obilježava se danas, a u Srbiji je registrovano 710.000 oboljelih, od kojih je gotovo polovina radno sposobnog stanovništva. Ministar zdravlja Zlatibor Lončar istakao je da se dijabetes tipa 2 sve češće dijagnostikuje kod djece i adolescenata, kao posljedica rastuće epidemije gojaznosti.

On je na skupu, posvećenom Svjetskom danu dijabetesa, naglasio da je dijabetes peti vodeći uzrok umiranja i peti vodeći uzrok opterećenja bolestima u našoj zemlji.

- Zbog velike učestalosti i brojnih komplikacija koji ga prate, dijabetes nameće veliki ekonomski teret svim nacionalnim zdravstvenim sistemima i čitavom društvu. Troškovi zdravstvene zaštite oboljelih od dijabetesa su dva do tri puta veći u odnosu na osobe koje nemaju dijabetes i iznose 12 odsto troškova u zdravstvu - pojasnio je ministar.

Predstavljen je i unapređen Registar pacijenata oboljelih od dijabetesa, gdje je posebno važno praćenje pacijenata oboljelih od dijabetesa u domovima zdravlja, a na osnovu definisanih obilježja pristupilo se izradi elektronske platforme čija se implementacija očekuje do kraja ove godine.

Lončar je podsjetio da je Ministarstvo zdravlja krajem 2014. godine iniciralo obnavljanje savjetovališta za dijabetes u domovima zdravlja, a sredinom godine formirana je posebna Radna grupa za prevenciju i liječenje dijabetesa. Predsjednik stručne komisije za prevenciju i liječenje dijabetesa prof. Nebojša Lalić podsjetio je da su savjetovališta za dijabetes vraćena u 40 domova zdravlja u Srbiji 2014. godine.

On je dodao da je još 13 savjetovališto pokazalo inicijativu da se kod njih otvore savjetovališta, a da ih je Ministarstvo zdravlja u tome podržalo.

Govoreći o Registru pacijenata on je rekao da je registar postojao i do sada u Institutu Batut, ali da se sada taj registar osavremenjava.

- Ono što je sada važno je da mi taj registar proširujemo na savremeni način, da sada imamo zvanično imamo knjigu, evidenciju o pacijentima iz koje će moći da sagledaju ljekari i zdravstveni radnici stanje pacijenta - naglasio je Lalić.

Jelisaveta Fotić, koja 17 godina živi sa dijabetesom, kaže da je Dijabetološki savez Srbije zadovoljan što je u martu ove godine donijet novi Pravilnik o medicinskim pomagalima kojim je predviđeno duplo više tračica za dijabetičare.


- Svi pacijenti stariji od 18. godina imaju pravo na duplo veći broj tračica, odnosno umjesto 50 sada dobijamo 100 tračica - pojasnila je Fotić.

Ona je dodala da u Radnoj grupi za prevenciju liječenja dijabetesa, koja je osnovana ove godine pacijenti imaju svog predstavnika, te da se sada stvorena mogućnost da se konačno čuje glas pacijenata.

Dijabetes je postao jedan od najvećih globalnih zdravstvenih i ekonomskih izazova, koji preti da ugrozi ostvarivanje globalnih ciljeva održivog razvoja. Prema najnovijim procjenama Međunarodne dijabetes federacije svaka jedanaesta osoba u svijetu ima dijabetes ili približno 415 miliona ljudi, što odgovara populaciji Evropskog kontinenta.

Broj oboljelih i dalje raste nevjerovatnom brzinom i prema sadašnjim prognozama do 2040. godine će se povećati više od 50 odsto i iznosiće više od 600 miliona, a najbrži porast očekuje se u zemljama niskog i srednjeg prihoda.

(Tanjug)

Ne propustite