ONE SU POSTALE MAJSTORI BORBE Kendo, jačanje duha i samokontrole (FOTO, VIDEO)
Kada uđete u borbu, svi mostovi iza vas padaju i svoj ego ostavljate ispred sale. Nekada je to bila borba na život i smrt, a sada je bitka sa samim sobom, trud da prevaziđete sebe i da kada mislite da više ne možete kažete: „uradiću još dva puta”.
Tako o kendu, drevnoj japanskoj vještini, priča Jovana Marić, kendoka koja u Mladenovcu drži kendo klub „Šumadija“. Dok Jovana priča, njene mlade koleginice demonstriraju nam kendo. U djelićima sekunde dodiruju se vrhovi njihovih mačeva dok zbog dugačkih hakama mlade djevojke kao da lebde. Njihov ples u početku zbunjuje, potom očarava, te na kraju ne možete da odvojite oči.
- Prije 14 godina, kada me je drug odveo da gledamo kendo trening, nisam imala pojma šta je to. Čudna vriska odzvanjala je salom. Kada su vježbe počele, pitala sam se zašto ovde gubim svoje vrijeme; na kraju treninga znala sam da ću se kendom baviti do kraja života - kaže Ana Momčilović, koja je za Srbiju osvojila prvu medalju u tom sportu na Evropskom prvenstvu 2013. u Berlinu.
Iako se u Srbiji kendo trenira tek od 1982, reprezentacija i privatni klubovi razvili su se veoma brzo. Već sada postoji nekoliko domaćih majstora, ali značajan učinak imali su i volonteri iz Japana, koji su u Srbiju poslati da podijele svoje veliko znanje.
- Nama ženama je mnogo značio rad sa učiteljicom Hitomi Kumon, koja je umijela sa nama da se poveže. Oko pola godina nakon što je došla, osvojili smo srebrnu ekipnu medalju na Evropskom šampionatu, a Ana se prije toga izborila za prvu individualnu bronzu - kaže Jovana.
Ove žene različitih profesija i životne dobi spaja ljubav prema neobičnom sportu.
- Moderni kendo će vam malo koristiti ako ste primorani da se branite. Njegov pravi značaj leži u podizanju duha, samokontrole i snage, jer nije lako da u teškom oklopu vodite dinamične borbe. Brzinska izdržljivost karakteriše naše pokrete. Zahvaljujući tome lakše savladavamo sve one životne izazove u kojima se od nas traži staloženost i odsustvo treme - pričaju.
Sujete i ega u kendu nema.
- Među drugim kednokama nikada se nećete osjetiti manje vrijednim. Posjećivala sam razne klubove u Japanu, čak i najstariju kendo salu u Kjotu, gde su svuda oko mene stajali majstori osmog dana i legende kenda. No, među njima se nisam osjećala nedostojnom niti me je iko gledao kao manje sposobnu - priča Jovana.
Osim medalja, uspjeh ovih nevjerovatnih žena, ali i njihovih muških kolega ogleda se i u tome što će se u Beogradu održati sljedeće Evropsko prvenstvo u kendu 2019.
- Sigurna sam da možemo da osvojimo i vrh Evrope ukoliko budemo imali podršku Saveza, koja je i finansijska. Ja se kendom bavim 14 godina, osvojila sam prvu individualnu medalju za Srbiju i nakon toga inspirisala djevojke da budu što bolje uprkos tome što smo kao žene u sportu uvijek gurane u stranu - kaže odlučna Ana.
Sportski savez nije čak ni na svom sajtu ubilježio njenu medalju.
- Ja sam jedina iz ovog dijela Evrope pozvana na Vorld kombat gejms u Sankt Peterburg. Jedina sam i išla sama jer mi Savez nije dodjelio delegata i sve što mi organizator nije obezbjedio, platila sam sama. Pomagali su mi drugi takmičari iz Evrope. A to pojavljivanje je bilo jako bitno jer je u pitanju sam vrh svjetskog kenda. Zastavu Srbije sam tada pozajmila od druga - priča ova odlikovana djevojka.
Ljubav i bez para
Pošto su budžeti za borilačke vještine u Srbiji izuzetno mali, mnoge stvari se kod njih rade na dobrovoljnoj bazi. Njihov jedini terapeut je Dubravka Bunčić, bez koje, kako kažu, vjerovatno ne bi ostvarili ove rezultate.
- Mi smo svi ovdje uložili mnogo svoga vremena bez ikakve novčane nadoknade. Ja ih teram da se više brinu o svojim magičnim rukama i nogama. Kendo insistira na disciplini i hijerarhiji, koja je u današnjem svijetu neophodna. To je kao neka droga, navučeš se i ne možeš da prestaneš. Prednost je i u tome što kendo možeš da treniraš i sa sedam i sa 77, te se lako može desiti da vremešni takmičar pobedi mlađeg i okretnijeg i da žena pobjedi muškarca - kaže Dubravka, koju odnedavno na treninzima prate i njene kćerke Zoja (9) i Zona (7).
Tajne kenda
- Kendo je drevna japanska borbena vještina nastala od kendžicua, borbe sa pravim mačevima ili katanama. Oko Drugog svjetskog rata riješeno je da se stvori vještina koja će uključivati istu vrstu opreme, ali će mačevi biti zamjenjeni bambusovim replikama da bi se kendo trenirao bez opasnosti od povreda.
- Od opreme tu je oklop bogu, koji se sastoji od: kacige - mena, rukavica - kote, dijela koji štiti torzo - do, dijela koji štiti karlični predio - tare. Zamena za mač je šinaji. Naravno, tu je i kimono - gornji dio je gi, donji hakama, koja je duga, sastoji se od sedam falti i služi da se sakriju ti sitni pokreti nogu. Postoji osam zvanja ili kjua podjeljenih na dane - pet učeničkih i tri učiteljska.