SKANDAL: Robu iz Kine uvozili bez plaćanja carina, podmićivali pojedince u UIO i Tužilaštvu BiH!
Novinska agencija Patria došla je u posjed službene zabilješke iz Agencije za istrage i zaštitu BiH (SIPA), u kojoj je izvjesni Željko Basalo, po zanimanju kontrolor leta iz Banja Luke, priznao da je dio organizirane kriminalne hobotnice, koja u Bosnu i Hercegovinu uvozi robu iz Kine, i koja u cijelosti ne prolazi carinu, već samo dio te robe bude ocarinjen, čime državni budžet bude oštećen za višemilionski iznos.
Basalo je saslušan u februaru ove godine, nakon što ga je SIPA-a uhapsila u akciji „Tranzit“, u kojoj su saslušane ukupno četiri osobe, a terete se da su budžet BiH oštetile za više od osam miliona KM, i to u periodu od 2011. do 2014. godine.
Izvori Patrie tvrde da u BiH djeluje nekoliko organiziranih grupa koje se bave krijumčarenjem robe široke potrošnje iz Kine.
Jednu takvu grupu, prema izjavama saslušanog Basala, oragnizirao je izvjesni Aleksandar Aleksić, vlasnik špedicije u Bosanskoj Gradišci. Aleksić je također saslušan u akciji „Tranzit“.
Posao se radi već nekoliko godina na vrlo jednostavan način. Od dobavljača iz Kine se kupuje roba u kontejnerima koja se u BiH doprema preko luke Kopar (Slovenija).
Roba u kontejneru stvarno vrijedi od 150 do 200 hiljada eura, ali se prave papiri na vrijednost od oko 20.000 do 25.000 hiljada KM, pa se na tu umanjenu vrijednost plaćaju carinske i poreske obaveze, čim se direktno šteti budžetu BiH.
Kineska roba kasnije se prodaje diljem BiH, a na prvom mjestu na pijaci „Arizona“ u Brčkom kao i Tuzli te Sarajevu.
Basalo je istražiteljima SIPA-e rekao da Aleksandra Aleksića poznaje još od srednje škole, i da su se družili, a na kriminogenim poslovima počeli su sarađivati u 2012. godini.
Basalo je ispričao da je sve počelo na način da mu je Aleksić predložio da nađe osobe koje su voljne registrovati firme putem kojih bi se vršio uvoz i dalja prodaja robe iz Kine u BiH.
''Na Slađanu Štrbac smo registrovali preduzeće „Sirius“ d.o.o., na Gorana Batinića registrovali smo preduzeće „Pulse“ d.o.o. i „Threeus“ d.o.o., na Miloša Mikića registrovali smo preduzeće “ICSE“ d.o.o., a na Miloša Radoševića firmu „Ashwood" d.o.o..
Aleksić nije želio da bude u kontaktu sa tim osobama, već sam te poslove obavljao ja. Našao sam i knjigovođe za navedena preduzeća. Nakon toga, Aleksandar je počeo da uvozi robu u kontejnerima iz Kine na ova preduzeća. Po nalogu Aleksandra pratio sam da li su odgovorna lica navedenih preduzeća vršila uplate i isplate, polog pazara, ino uplate...'', rekao je Basalo.
Prema izvorima novinske agencije Patria iz SIPA-e, navodno je Aleksić prilikom svakog uvoza kineske robe podmićivao carinike, neke osobe u Upravi za indirektno oporezivanje BiH te nekoga u Tužilaštvu BiH.
(NAP)