GADNA ISTINA: Poslije ispovjesti bivše radnice, NEĆE VAM PASTI NA PAMET DA JEDETE U PEKARAMA
Romantične večere u skupim restoranima ili studentski doručci u pekarama bi nakon ovog teksta mogli opasno da vam se zgade, s obzirom da je Milana, bivša radnica u više pekara, otkrila zastrašujuću istinu koja se dešava u kuhinjama ovih objekata.
Naime, Milana i njen bivši dečko su dugo vremena radili kao kuhari, odnosno pekari u restoranima po Beogradu i Pančevu, gdje su zaticali nevjerovatne uslove u kojima se specijaliteti prave.
Ona je rekla kako nije neobično da se redovno bore sa bubašvabama i pacovima na mjestima gdje se sprema hrana, te da gazde ovih objekata ne mare za higijenske uslove dok god im dobro ide prodaja.
Milana je svoje iskustvo prenijela i studentima svih beogradskih univerziteta, koji su se bunili na kvalitet hrane u menzama, te je htjela da im približi zbog čega je to tako.
Ti bureci i pizze koje kupujete u pekari uglavnom se proizvode u prostorijama po kojima bubašvabe gamižu doslovno u rojevima, a protrči tu i tamo neki miš pa i pacov. Radila sam u pekari u kojoj počneš da praviš sendviče (oni fini “posni” i slični sendviči u celofanu) i ako ti uđe mušterija i moraš te napola spremljene sendviče da ostaviš na 5 minuta, kada se vratiš, po njima gmiže 10-ak bubašvaba.
Ono što se uradi u takvoj situaciji je da rukom rastjeraš bubašvabe, završiš sendvič i fino ga uviješ u celofan. Svaki hljeb/kifla itd. koji padne na pod uredno se vraća na policu. One pečurke na pici se nikada ne peru prije upotrebe (a ja se pitala zašto sve djevojke koje rade u pekari imaju crne nokte – ne, ta prljavština ne može da se spere).
Mislila sam da je u restoranima bolje, naročito po BG-u, ali ne. Moj dečko je radio u jednom ekskluzivnom restoranu i sjećam se kada sam ga zvala i kada je on sav rastrojen rekao kako je sjeo da zapali cigaretu jer ga je mnogo uznemirio prizor tri pacova koja su odjednom protrčala kroz kuhinju. (Do tada su se pojavljali individualno).
Radio je u još nekim restoranima, od kojih je jedan bio sa tradicijom od 30-ak godina. Savjetovao me je od srca da nikada ne jedem tamo, jer se namirnice čuvaju na neadekvatan način (stoji oljušten krompir u vodi u frižideru po 2 dana, domaćice znaju kako to onda može da izgleda, ništa ne smije da se baci da se gazda ne baci u trošak), služe suhomesnate proizvode sa isteklim rokom itd. Dakle, mislim da sam bila dovoljno slikovita.
Također sjetite se priče o sendviču i bubašvabi kad vam dođe da uđete u pekaru. Uštedjećete pare i popraviti liniju.”