TUŽNA VIJEST STIŽE IZ REGIONA: Preminuo muzičar popularnog jugoslovenskog benda!

Region
TUŽNA VIJEST STIŽE IZ REGIONA: Preminuo muzičar popularnog jugoslovenskog benda!
.

Basista Pekinške patke Borislav Oslovčan preminuo je u 57. godini života u Novom Sadu.


Sa novosadskim pank bendom odsvirao je sve pesme koju Pekinšku patku čine kultnim sastavom. Njegov bas davao je jačinu progresivnim pesmama kao što su "Biti ružan, pametan i mlad", "Bolje da nosim kratku kosu", "Poderimo rok", "Bijela šljiva" u kojoj osim što među prvima eksplicitno pominju riječ seks, jasno poručuju i "Ma ko ih šljivi mi sviramo pank".
 
Rođen je 21. oktobra 1960. godine u Novom Sadu.
 
Prije nego što se 1979. godine pridružio Čonti (Nebojša Čonkić) i Sreletu (Sreten Kovačević), Bora je svirao u Gomili G. Ako je Pekinška patka u svojoj muzici nosila crtu bunta i onoga što bi danas nazvali "brzinom", onda je i Borin bas to podizao na novi nivo. Sa tim se slaže i osnivač benda Sreten Kovačević kojikaže da je Bo Pestilance, kako su ga još zvali, bio jedan od elemenata koji je uticao da Pekinška patka bude ono što jeste.

 

Pekinška Patka. Jednu od prvih autentičnih pank grupa u Jugoslaviji osnovali su jula 1978. godine Nebojša Čonkić Čonta, profesor u Elektrotehničkom školskom centru i gitarista Sreten Kovačević Srele. U originalnoj postavi pored njih bili su bubnjar Laslo Pihler Cila i Miloš Žurić Žura, bas gitara. Debitovali su na Mašincu pred "rekordnih" četiri posjetioca. Poslije tog fijaska napušta ih Žura, dolazi Srbislav Dobanovački Srba, sa kojim nastupaju u diskoteci u Žablju a tek kasnije u Novom Sadu koncertom koji je poslije pet-šest izvedenih kompozicija bio prekinut, navodno zbog nestanka struje. Pred kraj godine grupa svira na posljednjem Boom festivalu u Novom Sadu, gdje sa skromnim znanjem i repertoarom, ali pravim vizuelnim identitetom i fantastičnom energijom ostavlja veoma dobar utisak. Početkom 1979. godine odlazi Srba a dolaze novi basista Boris Oslovčan Bora i drugi gitarista Boško Prosenica Brča. Krajem maja sa producentom Gaborom Lenđelom u studijima Radio Novog Sada snimaju sedam kompozicija, koje su tokom devedesetih objavljene na piratskim diskovima, a važe kao reritetno izdanje. Nova postava se uspješno predstavlja u beogradskom KST-u, gdje ostavlja izvanredan utisak i biva inaugurisana u prvi srpski pank bend. #yuscena #pekinskapatka

A post shared by YU Scena (@yu.scena) on

Ljudi bliski njemu kažu da je bio nemirnog duha. Kada su došle devedesete i sankcije, Bora je postao kuhar i tu počinju njegova putovanja. Najpre je radio na Mikonosu u Grčkoj, u nekoliko navrata je boravio u Rusiji. Posljednje radno mjesto bila mu je Malta, odakle se u Novi Sad vratio narušenog zdravlja.
 
Nakon raspada grupe sa Pekinškom patkom svirao je još jedanput, 2008. godine na Egzit festivalu kada su obilježene i tri decenije od njenog formiranja. 
 
Kremacija će se održati u petak u 12 časova na Gradskom groblju u Novom Sadu. Borislav Oslovčan biće ispraćen pjesmom Pekinške patke "Biti ružan, pametan i mlad"

Ne propustite