ZNANSTVENICI OBJASNILI: Evo kako se osjećamo u trenutku smrti

Zanimljivosti
ZNANSTVENICI OBJASNILI: Evo kako se osjećamo u trenutku smrti
.

Znanstvenici su izvršili mnoga istraživanja o tome što se događa s tijelom i dušom kad se osobi približava smrt. Premda je puno toga još neotkriveno, iskustvo se može približno shvatiti pomoću različitih kemijskih reakcija i događaja koji se odvijaju u mozgu.

 

Strah

Strah služi tome da natjera čovjeka na reakciju ili bijeg. To je način na koji se tijelu i umu daje do znanja na postoji opasnost, ali i kemijski proces koji omogućuje tijelu da se pokuša spasiti.

Senzorne informacije se šalju kroz središnji živčani sustav u talamus, koji funkcionira kao mala sklopka, te odašilje informaciju u druge važne dijelove mozga.

 

Vrištanje

U slučaju da ne možete pobjeći od ubojice sa sjekirom, ili onoga tko vas ganja, vrlo vjerojatno ćete početi vrištati.

Taj proces potječe iz drugog dijela mozga, a ne iz onog za govor (kao što bi mnogi pomislili), te služi nekoliko funkcija. Vrištanje je naime gotovo instinktivna reakcija.

 

Bol

Ako vrištanje ne pomogne, te vas dosegne ubojica, osjetit ćete pravu bol. Kad ste ozlijeđeni, posebni neuroni šalju poruke u mozak. One su okupljaju u talamusu, koji zatim pokušava objasniti mozgu da napravi što god je potrebno kako bi spriječio nove ozljede.

 

Smrt

Čak i nakon kliničke smrti, vrlo je izgledno da ljudski mozak još neko vrijeme radi. Prema najnovijim istraživanjima, kroz mozak prolazi posljednji val - na način kojeg bismo inače mogli povezati sa svijesti. Moguće je da je taj val odgovoran za iskustva bliska smrti.

 

Tek nakon toga slijedi biološka smrt. A ostaje nejasno što se zbiva nakon nje...

 

Nakon svega...

Teško je saznati što se točno zbiva nakon što je sve gotovo, jer se ljudi obično ne vraćaju natrag. Iako, neki jesu.

Preostaje nam dakle samo čekati, dok sami ne saznamo.

Ne propustite