Nekada je bila prosjakinja, prepješečila je cijelu bivšu SFRJ u vrijeme ratova i može da postane senatorka u Francuskoj
U Francuskoj se danas održavaju izbori za Senat, koji bi zbog pada rejtinga francuskog predsjednika Emanuela Makrona mogli da dovedu u pitanje njegovu namjeru da sprovede ustavne promjene, ali i donesu funkciju senatorke 27.godišnjoj romskoj prosjakinji Anini Čiučiu.
Anina je sa samo sedam godina sa dvije sestre i roditeljima, prepješačivši cijelu bivšu Jugoslaviju u vrijeme ratova, iz Rumunije stigla u Rim i poslije šest mjeseci provedenih u izbjegličkom kampu u predgrađu italijanske prestonice, došla u Pariz, prenio je AFP.
- Bila sam prosjakinja, konstantno ponižavana - rekla je Čiučiu i istakla da želi da "prokrči put" drugim Romima, kojih ima oko 20.000 u Francuskoj, a koji su, kako navodi francuska novinska agencija, u toj zemlji marginalizovani.
Moja priča pokazuje da je sve moguće - naglasila je Čiučiu.
Nakon šest mjeseci provedneih u izbjegličkom kampu u predgrađu Rima, porodici je u Francuskoj odbijen zahtjev za azil, pa su počeli da prosjače, ali im je slučajan susret sa učiteljicom Žaklin de la Fonten u mjestu Burg an Bresu, nedaleko od Liona, promjenio život.
Učiteljica Žaklin im je pomogla da ispune svoj san i upišu djevojčice u školu.
Čiučiu, koju učiteljica opisuje kao veoma odlučnu i nadarenu, naučila je francuski jezik i završila srednju školu sa najvišim ocjenama, da bi se potom upisala na prestižni francuski fakultet Sorbonu, gdje je studirala pravo.
Čiučiu je 2013. godine napisala knjigu "Ja sam Ciganka i ostajem", što joj je, kako je navela, pomoglo da dobije francusko državljanstvo.
Ona je za sada jedina iz porodice uspjela u tome.
Ukoliko bude izabrana u Senat, ona ne želi da bude samo predstavnica Roma, već simbol.
- Biće to istorijska stvar za mladu Francuskinju romskog porijekla da bude izabrana, posebno u Senat, gde su većina izabranih muškarci prosječno stari 64 godine - rekla je Čiučiu.
Komplikacije za Makrona
Članovi Senata biraju se posredno, a predstavljaju zastupnike teritorijalnih jedinica Francuske i građana Francuske koji žive u prekomorskim teritorijama i ima 348 mjesta.
S obzirom na pad popularnosti francuskog predsjednika na oko 40 procenata podrške francuskih građana, eventulani loši rezultat mogli bi da iskomplikuju namjeru Makrona da sprovede ustavne reforme, navodi AFP.
Za polovinu mjesta u gornjem domu francuskog parlamenta mogu da glasaju samo izabrani poslanici - parlamentarci, gradonačelnici i lokalni odbornici.
Makronu je, da bi ostvrio izmjene zakona o radu, koji je proteklih nedjelja izveo na ulice hiljade Francuza u čak tri navrata, potrebna podrška tri petine glasova u oba doma parlamenta, što znači ukupno 555 poslaničkih glasova.
On može da računa na podršku oko 400 poslanika, od kojih je 313 iz njegove stranke Republika u pokretu, ali mu je neophodna i podrška najmanje 160 članova Senata.
Na hiljade ljudi protestovalo je juče na trgu Bastilja u Francuskoj protiv aktuelnog predsjednika, zahtevajući od njega da podnese ostavku.
Glavni razlog protesta bila je reforma zakona o radu, kojom se kompanijama daju veća ovlašćenja da određuju uslove rada.
Izmjene zakona o radu su prve u nizu reformi koje je Makron obećao s ciljem jačanja ekonomije i smanjenja nezasposlenosti, a ima i planove za izmjenu propisa o socijalnim primanjima u slučaju nezaposlenosti i penzionim sistemima, koje će vjerovatno izazvati mnogo bučnije proteste, zaključuje britanska agencija.