Ovo nikako ne smijete raditi ako vam je mobitel pao u vodu!

Zanimljivosti
Ovo nikako ne smijete raditi ako vam je mobitel pao u vodu!
.

Riža, fen, rerna su samo neki od mitova za spašavanje telefona koji je završio u vodi. 

Međutim, oni ne rade, a najvažnija stvar koju ne smijete raditi je uključivati telefon
Mobiteli i voda baš se ne vole, posebno ne na ovako kišne dane, kad u žurbi i strci mnogima od nas telefon puno lakše može završiti pod vodom. 

No, veliku štetu telefonu može napraviti i para u kuptilu, ako ga nosite na tuširanje. Postoje uređaji koji pružaju zaštitu od prskanja ili namakanja, ali to u pravilu vrijedi za slatku vodu. 
Čak i ako se telefon natopio vodom, moguće je spasiti ga, uz dovoljno strpljenja. No ono što je smrt za svaki telefon nakon pada u vodu je struja. Nakon što ste izvukli telefon iz vode, ne treba ga puniti, ali ni uključivati kako bi provjerili da li radi. Električna energija i eventualna voda koja je prodrla u njegov sklop može izazvati kratki spoj i napraviti puno veću štetu. 

Čak i ako telefon radi nakon što je završio u vodi, najbolje je isključiti ga, jer je lako moguće da ćete oštećenja vidjeti naknadno, kad voda dođe do konektora i senzora. 
Jedan od popularnih i raširenih savjeta bio je da se telefon stavi u suhu rižu kako bi se izvukla vlaga. Međutim, prašina, škrob i minerali s riže tako mogu ući u uređaj i oštetiti ga. Naime, riža može apsorbirati vlagu s mjesta gdje može doći do vode, ali ne i iz internih komponenti. 

Iznimno opasno za uređaj može biti i sušenje fenom. Na taj način samo ćete potjerati vodu dublje u uređaj, a toplina može oštetiti spojeve. Jednako opasni za uređaj su i stavljanje telefona u mikrovalnu ili pećnicu. 

Natopljeni telefon najbolje ćete spasiti ako ga odnesete u servis koji ga može potpuno rastvoriti, očistiti sve spojeve i ukloniti eventualne tragove oskidacije na spojevima.

8886309745-290ea54453-b

 

Ne propustite