Godišnjica Ahmića: Dan kada je ubijen suživot u Srednjoj Bosni

Bosna i Hercegovina
Godišnjica Ahmića: Dan kada je ubijen suživot u Srednjoj Bosni
Članovi porodica, prijatelji, komšije žrtava i preživjeli danas su obilježili 22. godišnjicu masakra nad 116 bošnjačkih civila u selu Ahmići nedaleko od Viteza.

Članovi porodica, prijatelji, komšije žrtava i preživjeli danas su obilježili 22. godišnjicu masakra nad 116 bošnjačkih civila u selu Ahmići nedaleko od Viteza.

Tog 16. aprila 1993. godine pripadnici Hrvatskog vijeća odbrane (HVO) su rano ujutro upali u selo i počeli s jednim od najgnusnijih zločina u Srednjoj Bosni tokom proteklog rata.

Žrtve su, pored odraslih muškaraca, bili i djeca i žene. Do danas je pronađeno i ukopano 86 tijela, a za 30 njih se još uvijek traga.

"Ja se sjećam dešavanja u Ahmićima, a i sama sam bila svjedokom dešavanja na ovim prostorima tokom rata. Ovo je događaj koga se moramo svi sjećati i ne možemo ga zaboravljati, ali život ide naprijed i molim Boga da podari snagu porodicama poginulih i nestalih", kazala je potpredsjednica Federacije Bosne i Hercegovine Melika Mahmutbegović, koja je prisustvovala obilježavanju godišnjice masakra.

 Ahmići 1993.

Husein ef. Smajić, zamjenik reisu-l-uleme Islamske zajednice BiH, kazao je da mu je čast danas biti u ovom prelijepom mjestu i proučiti Fatihu šehidima.

"Volio bih da smo se okupili nekim ljepšim povodom, ali naša je sudbina takva jer nama nikada od 500 godina postojanja na ovim prostorima nije nuđeno da samo izaberemo kako da živimo i vazda smo od dva zla birali manje. Ovaj skup u Ahmićima je pobjeda muslimana BiH koji su dobili svoju domovinu, koji imaju svoj pasoš i koju su za islam dali toliko žrtava", poručio je Smajić.

Porodice žrtava, kao i brojne delegacije, položile su cvijeće na Šehidsko spomen-obilježje kod donje džamije u Ahmićima. 

Ranije danas je na Šehidskom mezarju u Vitezu proučen Jasini-šerif, nakon čega je organizovan odlazak u Ahmiće gdje je klanjan podne namaz u gornjoj džamiji u selu.

Za ovaj ratni zločin Međunarodni sud pravde je optužio Darka Kordića na 25 godina zatvora, dok su Zoran, Mirjan i Vlatko Kupreškić 2001. oslobođeni optužbe.

Haški sud je osudio i bivšeg pripadnika specijalne jedinice HVO-a "Džokeri", bosanskog Hrvata, Miroslava Cicka Bralu, na 20 godina zatvora.

Kordić je odslužio dvije trećine kazne u zatvoru u Austriji, a prisjetimo se sramnog dočeka ovog zločinca organizovanog od strane političke partije HDZ BiH i Kordićevih pristalica prije više od godinu dana u Vitezu.

Sud BiH osudio je Paška Ljubičića na deset godina zatvora, a nakon odležanih dvije trećine kazne pušten je na slobodu, dok je Haški sud osudio Tihomira Blaškića na devet godina zatvora, a pušten je na slobodu 2004.

Ne propustite