Bogatstvo iz dubina Ohridskog jezera!
Ohridsko jezero pravo je čudo prirode. U njemu se skriva više od 200 endemskih vrsti biljaka i životinja poput algi, zooplanktona, riba, puževa i crva zbog čega ga neki nazivaju i evropskim Galapagosom.
Stručnjaci pretpostavljaju da je jezero nastalo prije četiri miliona godina i da u svojim dubinama skriva vrste koje su odavno izumrle u drugim dijelovima svijeta.
Ne čudi što se smatra jednim od najvećih bioloških rezervata u Evropi niti što ga je UNESCO još 1980. godine zaštitio i stavio na svoj popis Svjetske baštine.
Ohridsko jezero smješteno je u dubokoj kotlini između Makedonije i Albanije na nadmorskoj visini od 693 metara. Dugo je 30,8 kilometara, a najveća dubina iznosi 289 metara.
S istoka je zatvoreno planinom Galičicom, a sa zapada Jablanicom. Na njegovim obalama nalaze se makedonski gradovi Ohrid i Struga, kao i Pogradec u Albaniji.
Zbog izrazito plave boje, tople vode i površine od čak 358 kvadratnih kilometara nazivaju ga i makedonskim slatkovodnim morem. Popularno je odredište za kupanje i ribarenja, a zaronite li na određenom dijelu, mogli biste da pronađete i arheološke ostatke stare oko 3.000 godina.
Ovo područje bilo je naseljeno još 1.200 godina prije nove ere, čemu svjedoči i muzej na vodi Uvala kostiju. Ime je dobio po brojnim životinjskim fosilima koji se nalazi na dnu rekonstruisanog prahistorijskog naselja na vodi gdje su izloženi artefakti nekadašnjih stanovnika ovoga prostora.