METODE DREVNIH CIVILIZACIJA ZA OTKRIVANJE TRUDNOĆE: Egipćani su bili vrlo precizni, a Grci bizarni!

Zanimljivosti
METODE DREVNIH CIVILIZACIJA ZA OTKRIVANJE TRUDNOĆE: Egipćani su bili vrlo precizni, a Grci bizarni!
.

Prvi zapisi o testovima na trudnoću datiraju iz perioda starog Egipta. Radilo se o, za nas danas vrlo neobičnoj metodi, koja je zapravo bila dosta precizna.

Žena koja je sumnjala da je trudna pomokrila bi se u posudicu u koju je stavila ječam i pšenicu. Ostavila je da to odstoji nekoliko dana i ako je sjeme proklijalo, to je ukazivalo na trudnoću.

Ovom metodom su čak određivali i spol djeteta. Ako je proklijao samo ječam, tada je žena nosila curicu, a ukoliko se radilo o pšenici, to je bio znak da će dobiti sina. Ova vrsta testa na trudnoću bila je tačna u 70 posto slučajeva.

nasl2

Moderni znanstvenici odlučili su malo pobliže proučiti ovu metodu pa su 1963. godine laboratorijskim testiranjem došli do zaključka kako je sjeme vjerojatno proklijalo zbog povišene razine estrogena, a on stimulira rast.
Međutim, dio testiranja starih Egipćana koji se odnosi na spol djeteta, nisu znali objasniti, odnosno nisu potvrdili da je to zaista uvjerljiv dokaz.

I dok su stari Egipćani bili sasvim zadovoljni svojom metodom, stari Grci imali su svoju. Tadašnji liječnici su savjetovali ženama koje nisu sigurne jesu li trudne ili ne, da u vaginu stave komad luka i drže ga tako tokom noći.
Ako je sljedećeg jutra njezin dah mirisao na luk, to je pokazivalo kako trudnoće nema. Ova čudna metoda temeljila se na ideji kako je njezina utroba otvorena i miris luka je kao tunelom došao do njezinih usta. U slučaju trudnoće, maternica je zatvorena pa tako i taj tunel.

th

Ne propustite