SJEVERNA KOREJA PORUČILA: Trump čovjek lišen razuma, ide nam na živce

Svijet
SJEVERNA KOREJA PORUČILA: Trump čovjek lišen razuma, ide nam na živce
.

Sjeverna Koreja je prijetnje američkog predsjednika Donalda Trumpa odbacila kao nerazumne.

Trump je naime zaprijetio da će se vlasti u Pjongjangu suočiti s "bijesom i vatrom" u slučaju da ispale rakete u smjeru američkog otoka Guam u Tihom oceanu.

Zapovjednik raketnih snaga Sjeverne Koreje Kim Rak Gyom rekao je u intervjuu za državnu televiziju da Trumpove prijetnje "prilično idu na živce".

On je ocijenio da posljednje prijetnje predsjednika SAD-a, upućene sa terena za golf, pokazuju njegovu senilnost, navodi agencija AP.

"Neki razgovori nisu mogući s takvim čovjekom lišenim razuma", kazao je Kim.

Ovo nije prvi put da vlasti u Sjevernoj Koreji upućuju javne uvrede Washingtonu i Seulu. Oni su bivšeg predsjednika SAD-a Baracka Obamu nazivali "majmunom", a tadašnju predsjednicu Južne Koreje Park Geun-hye "prostitutkom".

Sjeverna Koreja napravit će plan napada na Guam do sredine kolovoza

Do sredine kolovoza Sjeverna Koreja će napraviti plan lansiranja četiri rakete srednjeg dometa na američki pacifički teritorij Guam i predstavit će ga svom čelniku Kim Jong Unu koji će donijeti odluku o daljnjim koracima, izvijestili su u četvrtak sjevernokorejski mediji.

Neuobičajeno detaljno izvješće o planu napada pridonijelo je nastavku eskalacije napetosti između Pjongjanga i Washintona nakon što je američki predsjednik Donald Trump upozorio Sjevernu Koreju ranije ovoga tjedna da će se suočiti s "vatrom i bijesom" ako ne prestane prijetiti SAD-u.

Sjevernokorejska službena novinska agencija KCNA nazvala je Trumpovu prijetnju "gomilom gluposti".

"Normalan dijalog nije moguć s takvim nerazumnim čovjekom i tu djeluje samo apsolutna sila", navodi agencija.

Sjeverna Koreja objavila je u srijedu da "pažljivo razmatra plan o otvaranju vatre na područja oko Guama strateškom balističkom raketom srednjeg do dugog dometa Hwasong-12".

U ponedjeljak su dva bombardera US B-1 poletjela s Guama i nadlijetala korejski poluotok kao dio "stalne nazočnosti", rekao je američki dužnosnik, što govori o strateškoj važnosti Guama gdje se nalazi američka mornarička baza, prenosi  agencija Fena. 

Japan može legalno presresti raketu ispaljenu na Guam

Japanski ministar obrane Itsunori Onoders izjavio je u četvrtak da Japan može legalno presresti raketu ispaljenu prema Guamu, prenijela je agencija Kyodo. Onodera je rekao odboru donjeg doma parlamenta da bi Japanu bilo dopušteno da gađa raketu na putanji prema američkom pacifičkom teritoriju ako bi bilo ocijenjeno da ona predstavlja prijetnju Japanu.

To je stajalište japanske vlade.

Međutim, stručnjaci kažu da Japan trenutačno nema sposobnosti da sruši raketu koja leti nad njegovim teritorijem prema Guamu.

Vojska Južne Koreje spremna trenutačno djelovati
Južnokorejska vojska priopćila je u četvrtak da zadnje izjave Sjeverne Koreje glede napada na Guam predstavljaju prijetnju Seulu i savezu Seula i Washingtona.

Glasnogovornik glavnog stožera oružanih snaga Ron Jae-cheon rekao je na brifingu za novinare da je Južna Koreja spremna odmah djelovati na bilo kakvu sjevernokorejsku provokaciju, iako vojska nije primijetila nikakvo neuobičajeno djelovanje u toj zemlji koje bi ukazivalo na provokaciju.

Guam: otočni raj i američka vojna baza
Tropski otok Guam, najveći od Marijanskih otoka u regiji Mikronezije zapadnog Tihog oceana, smatra se američkim teritorijem od 1898.

Taj mali otok od samo 544 četvornih kilometara, na kojemu živi 160.000 ljudi, nalazi se oko 2000 kilometara istočno od Filipina.

Japan je izvršio invaziju na Guam nakon napada na Pearl Harbour 1941. godine, ali je on vraćen pod američku vlast 1944. i postao je velika američka vojna baza.

Guam je bio ključan u američkoj vojnoj strategiji u Korejskom ratu od 1950. do 1953. a važan je bio i tijekom Vijetnamskog rata kao baza za bombardere upućivane u misije u jugoistočnoj Aziji.

Drugi veliki izvor prihoda na otoku je turizam. Većina ljudi koji žive na Guamu su pripadnici naroda Kamoro i njihovi su preci moreplovci koji su došli na otok prije 4000 godina s Filipina i iz Indonezije.

Stanovnici Guama su američki građani po rođenju, ali nemaju pravo glasovanja na američkim izborima. Otokom upravlja izabrani guverner i skuština od 15 članova sastavljena od senatora.

Guam se nalazi jugoistočno od Sjeverne Koreje i oko 3400 kilometara od njezine prijestolnice Pjongjanga.

Ne propustite