MLADI I USPJEŠNI/ UZGAJIVAČ SMILJA ZVONIMIR JUKIĆ ZA NOVI.BA: Stanje u državi dalo mi je još veći poticaj i vjetar u leđa da krenem „zaraditi novac“

Aktuelno
MLADI I USPJEŠNI/ UZGAJIVAČ SMILJA ZVONIMIR JUKIĆ ZA NOVI.BA: Stanje u državi dalo mi je još  veći poticaj i vjetar u leđa da krenem „zaraditi novac“
-
Dok većina mladih napušta Bosnu i Hercegovinu u potrazi za boljim životom, mladić iz Posušja Zvonimir Jukić je odlučio pokrenuti vlastiti biznis.  
 
Odlučio se na uzgajanje smilja, a otkud  ideja za ovaj biznis, te koje su prednosti uzgajanja smilja, ali i o svojim planovima za budućnost Zvonimir je govorio za Novi.ba. 
 
Šta nam je još kazao pročitajte u inetervjuu u nastavku: 
 
Novi.ba:  Otkud ideja za ovaj biznis i šta Vas je zaintrigiralo kod uzgajanja smilja?
 
ZVONIMIR JUKIĆ: Zovem se Zvonimir Jukić, živim u Posušju. Student sam treće godine studija Informacijskih znanosti Sveučilišta u Mostaru. Ideju za uzgoj smilja sam dobio od poznanika i prijatelja koji su također krenuli u uzgoj istog, te sam na nagovor svoje obitelji i sam krenuo u proizvodnju sadnica i zelene mase. To je sve krenulo prije nepunih dvije godine. Potrebna ulaganja za uzgoj smilja su minimalna, odnosno manja nego kod uzgoja nekih drugih kultura npr. lavande.  Velika prednost je u tome što sam imao svoje zemljište, multikultivacijke priključke, jedan dio sjemena i što je najvžnije dobru volju za rad. Mslim da nijedan posao nije lako pokrenuti, milijuni prepreka se stvori iznenada, ali s dobrom organizacijom se sve stigne i uspješno održava. Zaista ne volim poistovjećivanje pokrenutog biznisa i uhodanog već, jer je puno lakše uklopiti se u sustav koji funkcionira nego pokrenuti jedan takav. U svijetu postoji preko 500 različitih vrsta smilja, kod nas je najzastupljenija vrsta „Helichrysum Italicum“, koju sam i sadio.
 
zvonimir
 
Novi.ba: Budući da ste relativno mladi započeli ovaj biznis, kako je okolina reagovala na Vaš interes za smilje i općenito pokretanje biznisa, te ko Vam je bio najveća podrška? 
 
ZVONIMIR JUKIĆ: S obzirom na današnje stanje u državi i ekonomsko i gospodarsko koje je jako loše, to mi je dalo još veći poticaj i vjetar u leđa da krenem „zaraditi novac“. Prilikom samih početaka, sijanja, pikiranja, održavanja, i na samom kraju sadnje, teško je se bilo izboriti i nostiti s tim, ali ujedno je bilo i veliko iščekivanje kako će to sve na kraju završiti. Što se tiče reagiranja okoline i poznanika tu mogu reći da se nisam nešto previše ni iznenadio, jer je većina skeptična i nezainteresirana, pogotovo mladi ljudi od kojih je za očekivati da sami se trznu i pokrenu da naprave nešto dobro za sebe pa onda i za druge. Velik broj i najbližih nije imala vjeru u ovo što radim, još danas kada je cijena polovična u odnosu na prošlogodišnju, samim tim još više podižu tenzije na nas koji smo krenuli u ovaj biznis, ali treba se znati i stim nositi.  Svakako najveća, jedna i jedina iskrena podrška i kad je bilo dobro i kad je bilo loše je moja obitelj, ponajviše moja majka i na tome joj još jednom ovako javno želim reći  hvala, svakako hvala i svima onima koji su dali svoj doprinos.
 
Novi.ba:  Koje su prednosti uzgajanja smilja i možete li našim čitaocima objasniti gdje se sve upotrebljava i koja su ljekovita svojstva? 
 
ZVONIMIR JUKIĆ:  Uzgoj smilja pruža dosta mogućnosti, prije svega može se zaraditi što je i primarni cilj svakoga od nas tko je krenuo  u ovaj biznis. Najveće prednosti uzgoja ove poljoprivredne kulture se očituju u tome što postoje nikakve prepreke da se smilje uzgaja plantažno, jer ta biljna kultura nije zahtjevna u pogledu prehrane, navodnjavanja i zaštite. Također, može se uzgajati na manje vrijednim tlima, pa čak i na kamenjaru. Uz to, smilje dobro podnosi nedostatak vode i veliku insolaciju i idealno je za ekološku poljoprivredu. Naravno da je za veći prinos bolje imati kvalitetniju zemlju, raditi na prihrani i pravovaljanom navodnjavanju. Koliko imam saznanja ulje od smilja se najviše koristi u kozmetici, opet sve ovisi o kvaliteti zelene mase i same destilacije ulja. Zbog svog protuupalnog i regenerativnog  djelovanja izuzetno je cijenjeno za njegu dehidrirane kože, kao i sredstvo protiv starenja kože i nastanka bora, samim tim ulje od smilja bi trebalo sve više da zastupa i medicniske svrhe. Primjena eteričnog ulja indicirana je u tretmanu varikoznih vena. U narodnoj medicini eterično ulje od smilja se koristi za zaustavljanje unutrašnjih krvarenja iz nosa, pluća, probavnog sustava, liječenje kroničnog bronhitisa i protiv kašlja. Za bolju probavu dvije žlice suhog cvijeta smilja prelije se sa dva decilitra vrele vode i procijedi nakon 15 minuta. Ovaj čaj uz regulaciju stolice snižava krvni tlak, kolesterol i podiže imunitet. Ovo su neki od recepata koje svaki dan čujemo jedni od drugih.
smilje
 
Novi.ba: Koji su Vaši planovi za budućnost,  te da li namjeravate proširiti proizvodnju? 
 
ZVONIMIR JUKIĆ:  Što se tiče planova za budućnost ,oni su ogrmoni koliko će biti ostvarivi ni sam ne mogu predvidjeti. U proljeće 2017.  sam posadio još 4000 sadnica koje sam  preko zime uzgajao, stim da mi je 35% sadnica uginulo, jer sam trebao imati broj sadnica 6500. Trenutno imam 9000 sadnica, a u proljeće 2018. planiram posaditi jos 5000, jer je to optimalna količina koju mogu uspijevati održavati uz druge obaveze. Planiram pokušati s bobičastim voćem koje može uspijevati u našim krajevima uz minimalna ulaganja, npr.ribizla i ogrozd no o tome još istražujem.
 
Novi.ba: Koja je Vaša poruka mladim ljudima koji razmišljaju o pokretanju vlastitog biznisa? 
 
ZVONIMIR JUKIĆ: Poruka za mlade ljude koji razmišljaju o pokretanju vlastitog biznisa, najbitnija stvar ili taj kako ja kažem sklop u glavi je da prije upuštanja u bilo koji vid posla, bilo da je poljoprivreda,ekonomija…ili neka druga oblast najprije dobro prouči i dobro pripremi za pokretanje. Preporučujem svima, kao što sam i sam, posjetu raznim seminaraima konferencijama skupovima koji se vežu za oblast iz koje želite pokrenuti neki biznis,to je 40% posla. I svakako najbitnije je imati vjeru u ono što radite ,cijeniti drugog u tom poslu i samog sebe. 
 
 

Ne propustite