FOTOGRAFIJA IZAZVALA BUJICU KOMENTARA: Ronilac ubio glavatu kornjaču!

Region
FOTOGRAFIJA IZAZVALA BUJICU KOMENTARA: Ronilac ubio glavatu kornjaču!
.

 Fotografija muškarca na crnogorskom primorju kako u Stolivu u Boki kotorskoj ubija morsku kornjaču izazvala je veliku buru na internetu.
Na fotografiji se vidi ronilac kako stoji iznad kornjače vrste "glavata kornjača" koju je ubio probadanjem glave, a okačena je na Fejsbuk stranicu "Podgorički vremeplov".

Korisnici društvenih mreža su ga odmah napali i pozvali društva za zaštitu životinja da reaguju jer, kako navode, ronilac je ubio zaštićenu vrstu.

"Ako je 'turista' treba ga na sud jer je ubio zaštićenu ugroženu vrstu i zabraniti mu ulazak opet u Crnu Goru pet godina. Ako je seronja iz CG onda kazna drakonska i u Spuž (zatvor)", glasi jedan od komentara. 

Međutim, odmah su reagovali i oni koji brane postupak ronica navodeći da ih je "kornjača napadala", a jedan od mještana je objavio da je ronilac ubio kornjaču "u samoobrani jer je i njega napala". 

"Ova kornjača je napadala kupače, a niko od nadležnih se nije oglašavao. I ovaj momak je bio napadnut i ubio je u samoobrani... Nije to uradio zbog koristi i nije se ni krio ni pobjegao, ali žalosno je kako ljudi reaguju", navodi on. 

Takođe, drugi muškarac je naveo da je jedna žena "doživela šok" zbog ujeda kornjače i zamalo se nije udavila. 

"Vi ste svi kreteni glupi koji ste komentarisali sliku, a niste biti u Stolivu kad je ta kornjača napadala ljude, a biologija mora nije htela ništa da preduzme. Sva sreća da nije nekoga ubila, a moj tata je lično zvao biologiju mora kad je ugrizla gošću i žena je preživela šok, zamalo se nije udavila". 

Caretta caretta ili glavata kornjača je gmizavac iz reda Testudines i familije Cheloniidae. Prisutna je u cijelom svijetu. Prosječna jedinka je duga oko 90 cm, mada su otkriveni i primjerci dugi čitavih 280 cm. Odrasla kornjača je teška otprilike 135 kg, a najveći zabilježeni primjerci su teški preko 1.000 kg. 

Glavate kornjače se smatraju ugroženom vrstom i zaštićene su od strane Međunarodne unije za zaštitu prirode. 

Često stradaju u ribarskim mrežama, pa se u mreže često ugrađuju uređaji koji pomažu kornjačama da se izvuku iz njih, a kako se navodi, gubitak plaža na kojima se gnijezde, kao i pojava egzotičnih predatora, takođe su uticali na smanjenje populacijeg glavatih kornjača.

 

Ne propustite