DA LI JE KONAČNO RJEŠENA MISTERIJA BERMUDSKOG TROKUTA: Naučnik tvrdi da je rješenje veoma LOGIČNO
Legendarni Bermudski trougao nalazi se u sjevernom dijelu Atlantika, između Floride, Portorika i Bermudskih ostrva, a poznat je kao mjesto gde misteriozno nestaju brodovi i avioni. U proteklih 100 godina navodno je progutao 1.000 ljudskih života, 20 aviona i 50 brodova. Sajt news.com.au navodi da u toj oblasti nestane u prosjeku pet aviona godišnje.
Osobene formacije oblaka i ogromni podvodni krateri koji izbacuju metan uzroci su nekadašnjeg nestajanja brodova, objašnjavaju naučnici.
Doduše, i dalje postoji popriličan broj onih koji nestanke pripisuju zagonetnim morskim stvorenjima, vanzemaljcima i proždrljivim vremenskim rupama.
U intervjuu portalu news.com.au, fizičar i naučni novinar Karl Krušelnicki događaje vraća u okvire logike i statistike.
On tvrdi da je legenda o Bermudskom trouglu, poznatom i kao Đavolji trougao, ipak samo legenda i ukazuje na to da u tom dijelu Atlantskog okeana ne tone više brodova i ne nestaje više aviona nego u drugim oblastima u kojima je pomorski saobraćaj jednako učestao. Zbog položaja Bermuskog trougla, blizu ekvatora i pored jedne od najbogatijih država svijeta, SAD, tuda prolazi veliki broj brodova i aviona, objašnjava Krušelnicki.
Logično je da tamo gdje je gust saobraćaj ima i više nesreća. Izraženo u procentima, u Bermudskom trouglu nema više nesreća nego u drugim svjetskim morima. Osim toga, ljudski faktor je u prošlosti takođe često uzrokovao nesreće.
Da li je mit nastao samo zahvaljujući bujnoj mašti pseudonaučnika? Ne sasvim.
Još je Kristifor Kolumbo navodno pričao da mu je kompas u toj oblasti poludeo. Mit je, međutim, dobio zamah tek nakon što je petog decembra 1945. pet američkih bombardera “Avenger” sa 14 članova posade (tzv. Let 19) zalutalo i nestalo bez traga dok su nadletjali zapadni Atlantik. Nestao je i spasilački avion koji ih je tražio. U to vrijeme je puhao jak vetar i bila je plima. Područje je inače poznato po dubokom i uzburkanom moru.
Kada je 1974. objavljen bestseler “Bermudski trougao” Čarlsa Berlica, mit je definitivno ukorenjen u kolektivnom sjećanju.
Karl Krušelnicki nije prvi naučnik koji vraća događaje u vezi sa Bermudskim trouglom u sferu nauke. Još 1975, godinu dana posle objavljivanja Berlicove knjige, Lorens Dejvid Kuše objavio je knjigu u kojoj analizira statističke podatke kompanija koje osiguravaju brodove protiv nesreća. Poput Krušinskog, došao je do zaključka da u Bermudskom trouglu nema više nesreća nego u drugim oblastima.