INTERVJU/ MINISTRICA UPRAVE I LOKALNE SAMOUPRAVE RS LEJLA REŠIĆ ZA NOVI.BA: Lokalne zajednice su temelj svega, ali treba i dalje raditi, graditi i jačati ih
Ministrica uprave i lokalne samouprave Republike Srpske Lejla Rešić za Novi.ba govorila je reformama koje su obilježile njen mandat, zatim o projektima koje je Ministarstvo realizovalo, te o planovima Ministarstva za nerazvijene i izrazito nerazvijene opštine.
Intervju sa ministricom Rešić pročitajte u nastavku.
Novi.ba: Jedna ste od ministrica Vlade Republike Srpske. Kako biste opisali Vaš mandat do sada?
LEJLA REŠIĆ: Moj mandat do sada je, definitivno obilježila reforma lokalne samouprave. Na samom dolasku na čelo resornog Ministarstva u Republici Srpskoj zatekli smo dva grada, brojne probleme ali i zastarjela zakonska rješenja. Danas u Srpskoj imamo sedam gradova, regionalne centre, zakonski utemeljenu medjuopštinsku saradnju, jačanje Mjesnih zajednica ali i saradnju lokalnih zajednica i dijaspore koja se više ne svodi samo na slanje humanitarne pomoći. Sada je to novi vid saradnje koji daje daleko veće efekte u odnosu na raniji period. Promijenila se svijest kod lokalnih zajednica, sada dijaspora postaje važan resurs, jer preko nje jedinice lokalne samouprave lakše dolaze do privrednika odnosno investitora u zemljama u kojima žive ljudi sa ovih prostora. Izmedju ostalog iz svih tih razloga često kažem da jake lokalne zajednice znače i jaku Republiku Srpsku.
Paralelno, sve to pratilo je i unapređenje uprave i brojna zakonska rješenja. Tako već na jesen planiramo raditi potpuno nov Zakon o državnim službenicima i Zakon o registru državnih službenika Republike Srpske.
Novi.ba: Koje projekte je Ministarstvo do sada realizovalo i koje planira realizovati?
LEJLA REŠIĆ: Mandat traje već sedam godina i bilo je jako puno projekata. Najponosniji smo na projekat koji se tiče uvezivanja matičnih knjiga u Republici Srpskoj. To praktično znači da svako lice koje živi u Republici Srpskoj, a upisano je u matične knjige u RS, izvode iz matične knjige rođenih, umrlih, vjenčanih, uvjerenje o državljanstvu može pribaviti u bilo kojoj lokalnoj zajednici u Srpskoj, bez obzira na mjesto upisa. Time smo postali ekstremno dostupni građanima. Na tu bazu smo uvezali i ostale republičke institucije, kao što je Fond PIO, Fond zdravstva, čime su se smanjile brojne malverzacije. Zaista je bilo jako puno projekata, za ovo vrijeme, ali prednost uvijek dajem ovom jer se tiče olakšica za potrebe naših građana. Navela bi i Finansijski mehanizam, projekat koji realizujemo sa Investiciono-razvojnom bankom Republike Srpske i Švajcarskom Vladom a tiče se dodjele bespovratnih sredstava za realizuju raznih projekata u opštinama i gradovima Republike Srpske. Do sada je realizovano bezbroj takvih programa i u nerazavijenim i izrazito nerazvijenim opštinama što nam je posebno drago.
Novi.ba: Kako biste ocjenili stanje u lokalnim zajednicama nakon izbora prošle godine i koji su planovi Ministarstva kada su u pitanju nerazvijene i izrazito nerazvijene opštine?
LEJLA REŠIĆ: Generalno, možemo biti zadovoljni, u odnosu na raniji period. Sada imamo 33 nerazvijene i izrazito nerazvijene opštine. Lokalne zajednice su temelj svega jer građani oko 85 odsto svojih prava ostvaruju baš u njima. Na dobrim smo temeljima, ali treba i dalje raditi i graditi, jačati ih. Najveći problem nerazvijenih i izrazito nerazvijenih opština je deficit, jer imamo takvih. To su Novo Goražde, Jezero, Krupa na Uni... Njima treba vremena da u naredne četiri godine samo saniraju deficit koji iznosi koliko i budžet pojedinih opština. Bitno je, da u ovom trenutku nema blokiranih računa. U svakom slučaju treba nam još puno vremena, ali i energije da bi se stanje sredilo u potpunosti. Jako je važno da ovakve lokalne zajednice više ne čekaju pomoć sa strane, mnoge od njih su projektno orjentisane, što raduje. Tu podsjećema na Finansijske mehanizam kroz koji Razvojni program Ujedinjenih nacija (UNDP), Vlada Švjacarske, IRB i Vlada Srpske finansijski pomažu realizaciju brojnih projekata u lokalnim zajednicama koji su se do sada pokazali veoma opravdanim i korisnim za život običnog gradjanina.
Novi.ba: Na trećoj godini fakluteta počeli ste raditi na kultnom sarajevskom Radiju 202, gdje ste ostali tri godine. Da li biste se sada vratili u novinarstvo?
LEJLA REŠIĆ: Jednom novinar uvijek novinar. Moj san, od djetinjstva je bio da budem novinar i on mi se ostvario. Ta profesija je posebna ljubav u mom životu.
SASVIM LIČNO
Novi.ba: . Ko je ministrica Rešić nakon radnog vremena (hobiji, zanimanja, životni stil)?
LEJLA REŠIĆ: Potpuno sam obična i nipočemu različita od ostalih. Volim ljeti da idem na obližnja kupališta, zimi na Kozaru. Ne razlikujem od drugih. Nekih posebnih hobija nemam obzirom na prirodu moga posla jer nemam puno slobodnog vremena. U svakom slučaju, nakon radnog vremena živim jedan sasvim običan život kao i svi moji Prijedorčani.