Pušu li novi vjetrovi ili je sve po starom: Vode se žustre debate o broju džamija u Francuskoj

Svijet
Pušu li novi vjetrovi ili je sve po starom: Vode se žustre debate o broju džamija u Francuskoj
Iako se posljednjih mjeseci stavovi prema islamu u Evropi sve više radikalizuju što zbog terorističkih organizacija koje pod maskom islama ubijaju nevine ljude, što zbog izgradnje muslimanskih vjerskih objekata, iz Francuske su zapuhali potpuno drugačiji vjetrovi.

Iako se posljednjih mjeseci stavovi prema islamu u Evropi sve više radikalizuju što zbog terorističkih organizacija koje pod maskom islama ubijaju nevine ljude, što zbog izgradnje muslimanskih vjerskih objekata, iz Francuske su zapuhali potpuno drugačiji vjetrovi.

Naime, francuski državni sekretar Thierry Mandon je u razgovoru za francusku televizijsku stanicu iTELE TV kazao da ''muslimani u mnogim gradovima u Francuskoj obavljaju molitve u uvjetima koji nisu dostojni''.

Smatra da se broj džamija u ovoj zemlji treba povećati zarad islamskih vjernika.

Na njegov prijedlog su uslijedile brojne debate u Francuskoj, pa je tako u intervjuu za francuski list Le Figaro senator Serve Maurey bio nešto drugačijeg stava.

"Ono što je potrebno je veća transparentnost u finansiranju džamija u Francuskoj", kazao je Maurey, pozivajući se na sudiju Senata objavljenu 18. marta, kojom je izražena zabrinutost da finansijska podrška dolazi od inozemnih ili ekstremističkih izvora.

No, polemike oko izgradnje džamija u Francuskoj su se rasplamsale.

Dalil Boubakeur, predsjednik Francuskog vijeća muslimana, osnovanog prije 12 godina u Parizu, a koje danas zvanično predstavlja muslimansku zajednicu u Francuskoj, pozvao je u subotu na izgradnju dvostruko većeg broja džamija za oko sedam miliona muslimana u Francuskoj.

Na to je ultradesničarska partija Nacionalni front žustro reagovala.

"Njegova izjava je provokativna i čini se prilično neodgovornom. Ko je gospodin Boubakeur da iznosi tako sulude i opasne prijedloge?"

Mandon, pak, kaže da nije na državi da postavlja ovakva pitanja, već da prizna kako su ponekad mjesta u kojima se muslimani mole nezadovoljavajuća.

"Mnogo je gradova u kojima nedostaje pristojnih mjesta za molitvu. Ukoliko su dostojna, na otvorenom, a ne skrivena ili negdje u podrumima, takva mjesta će biti mnogo bolja", smatra Thierry Mandon.

Zvanična statistika govori da u Francuskoj trenutno ima 2200 džamija, piše Agencija Anadolija.

Samo u januaru tekuće godine zabilježena su 167 napada ili prijetnje na džamije širom Francuske. Poređenja radi, u istom mjesecu 2014. godine, bilo je tek 14 takvih incidenata.

Ne propustite