Naučnisi nisu mogli vjerovati šta su pronašli na mjestu gdje su bačene 23 ATOMSKE BOMBE!

Zanimljivosti
Naučnisi nisu mogli vjerovati šta su pronašli na mjestu gdje su bačene 23 ATOMSKE BOMBE!
Sjedinjene Američke države su prije više od 70 godina obavljale nuklearne probe na području koralnog ostrva Bikini i tada su bačene 23 atomske bombe na to područje.

Sjedinjene Američke države su prije više od 70 godina obavljale nuklearne probe na području koralnog ostrva Bikini i tada su bačene 23 atomske bombe na to područje.
 

Naučnici su danas zaprepašćeni bujanjem biljnog  i životinjskog svijeta u ovoj radiokativnoj sredini. Oni su na Bikiniju pronašli korale veličine automobila, i neviđenu količinu mutiranih riba, kao što su tune i morski psi. Tvrde da su videli rakove koji se hrane radioaktivnim kokosovim orasima.

Independent je objavio izveštaj naučnika koji su uronili u krater koji je nastao poslije eksplozije hidrogenske bombe, a u istraživanje su krenuli tragom informacije da su se pojavili mutirani morski psi, koima nedostaje druga leđno peraje.
 
Stiv Palumbi, profesor univerziteta Stanford i njegov tim proučavali su posljedice koje je radijacija ostavila na vodeni svijet. Palumbi navodi kako su flora i fauna na ovom ostrvu koje se nalazi na pola puta između Havaja i Australije, veoma otporni. Naučnici ističu da mnoge vrste riba koje žive u ovom delu koriste korale kao mrijestilište, prenosi Kurir.

"Riblje vrste ovde se dobro razvijaju i napreduje jer ih niko ne dira, ostavljene su i zapravo ih na neki čudan način štiti mračna istorija ovog mjesta.


 
Ovo je nevjerovatno područje, ali i vrlo čudno
", rekao je Palumbi.
Naučnike sada najviše zanima kako su korali uspjeli da prežive toliku radijaciju i da ona na njih ne ostavi neke veće posljedice. Njihovo istraživanje moglo da pomogne da se otkrije kako pomoći ljudima.


"Ironija je da bi užasna istorija Bikinija mesto na kom bi mogli da pronađemo rješenje za produžetak ljudskog života.
 
Ako uspijemo da shvatimo kako su korali uspjeli ponovo da koloniziraju ovo područje, poslije nuklearnih proba, mogli bismo da otkrijemo i nešto o tome kako da se sačuva DNK"
, rekao je Palumbi.

No, uprkos tome što prirodni svijet na ovom području cvjeta, ono je za ljude i dalje opasno. Prema izveštaju UN, područje oko Bikinija nepovratno je uništeno i kontaminirano. Timoti Jorgensen je u svojoj knjizi napisao da stanovnici obližnjih ostrva imaju povećan nivo radijacije, i da su pod povećanim rizikom da obole od raka i leukemije.
 
Inače, detonacija kod Bikinija u seriji testova Kastle Bravo u martu 1954. godine bila je oko hiljadu puta jača od atomske bombe bačene na Hirošimu.

Ne propustite