Katar: Opasno ponašanje četiri države
Zvaničnik katarske Vlade u srijedu je kazao kako se četiri arapske države koje blokiraju Katar ponašaju opasno i na "neorganiziran način" nakon što su očito promijenile svoje zahtjeve.
Saudijska Arabija, Ujedinjeni Arapski Emirati, Egipat i Bahrein u utorak utvrdili za Katar šest principa u borbu protiv terorizma rekavši da Doha treba dogovoriti plan kako da ih provodi.
Četiri države su ranije postavile 13 zahtjeva, među kojima je i gašenje Medijske mreže Al Jazeera, što je Katar odbacio kao miješanje u njegov suverenitet.
Šeik Saif bin Ahmed Al Thani, direktor komunikacijskog ureda katarske Vlade, naveo je kako četiri države "često izdaju suprotstavljene zahtjeve".
Dodao je da Kataru nisu stigli zvanični dokumenti o principima - niti direktno, niti preko Kuvajta ili SAD, koji pokušavaju posredovati u krizi.
"Posljednji istupi su još jedan primjer opasnog i neorganiziranog načina kojim se ilegalna blokada provodi. U početku nije bilo zahtjeva, no nakon pritiska država medijatora, blokatori su objavili listu zahtjeva, koja je brzo okarakterizirana kao nerazumna i neprovodiva", istakao je on u odgovoru na upit agencije AP.
Kako se navodi, lista od šest zahtjeva uključuje posvećenost borbi protiv ekstremizma i terorizma, sprečavanje finansiranja i davanja utočišta oružanim grupama te suspendiranje svih činova provokacije i govora koji potiču mržnju ili nasilje.
Katar negira da je ikada finansirao ili podržavao terorističke grupe i kaže kako su optužbe politički motivirane.
Nova lista odbacuje stare zahtjeve da Katar ukine Al Jazeeru, prekine veze s Iranom, izbaci turske trupe koje imaju svoju bazu u Kataru, protjera tražene osobe i plati odštetu za navodnu štetu nastalu njegovim političkim odlukama.
Četiri države optužuju Katar da podržava grupe poput Muslimanske braće i navode kako je Katar dao državljanstvo članovima Muslimanske braće i drugim osobama.
Katarska vanjska politika često je znatno drugačija od saudijske i emiratske na Bliskom istoku.
Doha je podržavala opozicijske grupe u regiji koje su Saudijska Arabija, UAE i Egipat nazivale prijetnjom.
Abdallah al-Mouallimi, saudijski ambasador pri Ujedinjenim narodima, rekao je u utorak novinarima da su četiri zemlje posvećene tim principima, koje su dogovorili njihovi ministri vanjskih poslova 5. jula u Kairu.
Oni uključuju posvećenost borbi protiv ekstremizma i terorizma u svim njihovim formama i sprečavanju njihovog finansiranja ili stvaranja sigurnih utočišta, suspenziju svih činova provokacije ili govora koji izaziva mržnju ili nasilje, puno poštovanje dogovora iz Rijada 2013. godine, suzdržavanje od miješanja u unutrašnje poslove država i podržavanja ilegalnih entiteta, odgovornost svih država međunarodne zajednice da se suprotstave svim formama ekstremizma i terorizma kao prijetnji međunarodnom miru i sigurnosti, prenosi Al Jazeera.