INTERVJU/ UDRUŽENJE "ŽENA BiH" MOSTAR ZA NOVI.BA: Žene se i dalje nalaze u diskriminisanom položaju

Bosna i Hercegovina
INTERVJU/ UDRUŽENJE "ŽENA BiH" MOSTAR ZA NOVI.BA:   Žene se i dalje nalaze u diskriminisanom položaju
Prema istraživanjimo o ekonomskom razvoju, Bosna i Hercegovina je među najnerazvijenijim državama i samim ti i položaj žene je gori, jer se u ovakvom stanju žene još više degradirane.

Prema istraživanjimo o ekonomskom razvoju, Bosna i Hercegovina je među najnerazvijenijim državama i samim ti i položaj žene je gori, jer se u ovakvom stanju žene još više degradirane. 

O položaju žena u našem društvu, te o poštivanju prava žena i šta one mogu uraditi kako bi poboljšale svoj status razgovarali smo sa članicama Udruženja "Žena BiH" Mostar. 

Šta su kazale za naš portal pročitajte u intervjuu u nastavku. 

Novi.ba: Za početak možete li nam predstaviti Vaše udruženje, čime se bavi i koje su vaše aktivnosti? 

Udruženje „Žena BIH“ Mostar : Udruženje „Žena BIH“ Mostar je lokalna nevladina organizacija osnovana 24.10.1994.godine. Naša vizija je: Puna afirmacija žene u bosanskohercegovačkom društvu sa posebnim akcentom na zaštiti žene i djece žrtava nasilja; promocija ljudskih prava žena bez obzira na njihovu etničku, vjersku, socijalnu pripadnost. Naše udruženje pomaže  ženama koje su doživjele nasilje svih oblika, kroz razvijene servise koji se temelje na humanističkim vrijednostima, a što uključuje pružanje  usluga SIGURNE KUĆE - siguran smještaj, medicinsku pomoć, logističku pomoć, psiho-socijalni rad, pedagoški rad sa djecom, pravno i psihološko savjetovanje, SOS telefon, ekonomsko osnaživanje kroz individualne programe i mentorstvo. 

zene2

Novi.ba: Budući da je u opisu aktivnosti Vašeg udruženja navedeno kako se bavite promocijom i afirmacijom prava žena možete li prokomentarisati u kakvom su trenutno položaju žene u BiH? 

Udruženje „Žena BIH“ Mostar: Pored svih aktivnosti koje radimo u Sigurnoj kući, sos telefonu te u centru za zene, konstantno sprovodimo kampanje podizanja svijesti o nasilju u porodici, nasilju nad ženama i djecom, kao i općenito o pravima žena koja je podrazumijevala uključivanje lokalnih vlasti, obrazovnih, zdravstvenih i kulturnih ustanova, medija i političkih partija u naše aktivnosti. Iako su se naravno dogodili mali pomaci kada je riječ o položaju žena u BH-društvu, moramo reći da se žene i dalje  nalaze u diskriminisanom položaju kada je u pitanju zapošljavanje, nedovoljno učestvuju u političkom odlučivanju i upravljanju u institucijama vlasti.

zene3

Novi.ba: Možete li nam napraviti poređenje BiH i zemalja iz regiona po pitanju poštivanja prava žena? 

Udruženje „Žena BIH“ Mostar: Kao što sam već u predhodnom pitanju rekla desili su se jako mali pomaci u poštivanju ženskih prava, pa tako je slučaj i u region gdje su doneseni ključni zakoni koji garantuju ravnopravnost žena i muškaraca i zakoni o zabrani diskriminacije, međutim ti zakoni su većinom samo mrtvo slovo na papiru.

Novi.ba: Jedan o Vaših zanimljivih projekata  je "Podrška ekonomskom osnaživanju žena u Hercegovini", kakva su vaša iskustva i da li su žene općenito zainteresovane za poduzetništvo. 

Udruženje „Žena BIH“ Mostar: Da, uvijek posebno osobno ističemo radionice ekonomskog osnaživanja, koje smo organizirali za žene žrtve nasilje, dugotrajno nezaposlene žene kao i samohrane majke sa područja Hercegovine. Cilj radionica je da se promoviše preduzetništvo i ekonomsko osnaživanje žena, kao i da se smanji siromaštvo i diskriminacija među ženama, kroz radionice žene su razvijale poslovne ideje o započinjanju sopstvenih  biznisa, naravno kroz rad sa strucnim timom,da bi na kraju razvile svoj biznis plan. Zaista mi smo imali pozitivna iskustva sa ovm projektom, gdje su žene pokrenule svoje biznise, i gdje su se razvile izuzetne ideje za poduzetništvo i  uvidjeli smo da su jako zainteresirane za poduzetništvo, te da im je potreban samo mali poticaj za njega.

zene4

Novi.ba: Iako žene formalno imaju ista prava kao i muškarci, da li znači da smo ravnopravno društvo?

Udruženje „Žena BIH“ Mostar: Ne, nažalost mi nismo ravnopravno društvo jer žene ne sudjeluju dovoljno na tržistu rada, postoje velike razlike  u platama, zaradi i penzijama između spolova, žene nisu ravnoprave sa muškarcima u donošenju odluka kao i u politici i izvrsnim funkcijama, rodnozasnovano nasilje se skoro uvijek vrši nad ženama, promocija rodne jednakosti je nedovoljno zastupljena u našem društvu.

 

 

 

Ne propustite