Važnost VITAMINA C tokom svakodnevnog života
Vitamin C pomaže u prevenciji oštećenja tkiva, štiti tjelesne tekućine (npr. krv) od slobodnih radikala, i to vrlo uspješno od onih iz onečišćenog zraka i duhanskog dima, te vraća vitamin E u aktivni oblik. Tjelesni stres (infekcije), zacjeljivanje rana, niske temperature okoliša, povisuju potrebe za vitaminom C, a emocionalni i psihički stres povećavaju izlučivanje vitamina C urinom.
Tijelo ne može samo proizvesti vitamin C i zato je prijeko potrebno redovno ga unositi prehranom ili dodacima prehrani.
Osim sinteze kolagena, vitamin C jača zdravu funkciju imuniteta, što igra važnu ulogu u sprječavanju prehlada i skraćivanju njihova trajanja te ubrzanju oporavka od rana i ogrebotina. Vitamin C ima i ulogu prirodnog antihistamina, smanjujući razinu tvari (histamina) koje uzrokuju alergije. Kao antioksidans, vitamin C štiti oči od katarakte, čime se smanjuje sljepoća u odraslih. U istoj antioksidativnoj funkciji sprječava oksidaciju holesterola u krvi, što direktno znači smanjen rizik od razvoja srčanih bolesti ili moždanog udara.
Kako manjak vitamina C utiče na naš organizam?
Nedovoljan unos vitamina C u tijelo, kao rezultat nepravilne prehrane, dugoročno znači ometanje proizvodnje kolagena u tijelu, što znači da se tijelo ne može adekvatno oporaviti od svakodnevnih tjelesnih aktivnosti, ali i da će zdrava tkiva postajati sve slabija.
Kolagen je od iznimne važnosti za zdravlje kože, kostiju, hrskavice, ligamenata i tetiva, stijenki krvnih žila i zuba, prenosi Krenizdravo.rtl.hr.
Simptomi manjka vitamina C najčešće su umor, bolovi u mišićima i zglobovima, lako dobivanje modrica, osip po koži i suha koža, pucanje vrhova kose, krvarenja iz nosa te krvarenje desni, sporo zacjeljivanje rana, gubitak težine i brojni drugi.