U Kini se koriste dronovi u cilju suzbijanja prepisivanja na ispitima

Nauka i tehnologija
U Kini se koriste dronovi u cilju suzbijanja prepisivanja na ispitima
Ulozi su visoki, a konkurencija jaka, pa neki đaci prepisuju na testu.

Vlasti u Kini uvele su mjere visoke tehnologije protiv onih koji prepisuju na ispitima, dok milioni srednjoškolaca polažu godišnji ispit "gaokao" za prijem na univerzitet, koji je ključ za kasnije dobro zaposlenje.

Ulozi su visoki, a konkurencija jaka, pa neki đaci prepisuju na testu. 

Đaci godinama koriste za prepisivanje i varanje bežične aparate maskirane u gumice za brisanje, pojaseve i satove. Neki koriste male slušalice preko kojih komuniciraju sa šaptačem, koji im pomaže izvan ispitne prostorije. 

Ove inovacije prisilile su vlasti da unaprijede mjere protiv varanja. 

U prostorijama gdje se održavaju ispiti postavljeni su detektori metala, uređaji za prepoznavanje lica i identifikaciju preko otisaka prstiju, a tu su i blokatori signala mobilne telefonije, bežični detektori, pa čak i dronovi. 

Policija je prije početka ispita u utorak, 6. juna, uhapsila 52 osobe širom zemlje. Prevaranti i njihovi saučesnici suočavaju se sa kaznama od po sedam godina zatvora. 

Univerziteti u provinciji Šandong zabranili su studentima da napuštaju predavanja kako bi se spriječilo da neki od njih zauzmu mjesto đaka koji polažu ispit. 

Varanje je raširenije na testovima koji uključuju višestruke odgovore, kao što su matematika i engleski jezik.

Neki testovi, poput pisanja eseja, su teži za varanje. 

Pisanje eseja je važan dio testa, a teme variraju od provincije do provincije. Teme su različite, od osnivanja Narodne Republike Kine do knjiga i automobila, tehnologije i poznavanja ekonomskih trendova.

Ne propustite