Kako izgleda pregled i uklanjanje mladeža?

Zdrav život
Kako izgleda pregled i uklanjanje mladeža?
Za ljude sa mnogo (više od pet) atipičnih mladeža, doktori mogu da pregledaju kožu jednom ili dva puta godišnje

Kožu sa atipičnim mladežima bi trebalo da pregleda doktor. Ponekad je potrebno da se neki od njih fotografišu, da bi se promene koje nastaju vremenom lakše vidjele i tako bolje pratile. Za ljude sa mnogo (više od pet) atipičnih mladeža, doktori mogu da pregledaju kožu jednom ili dva puta godišnje. Za one koji imaju porodičnu istoriju melanoma, doktori mogu da predložite češće ispitivanje kože, kao što je svakih 3 do 6 mjeseci.

Bilo kakve promjene kod mladeža treba da proveri dermatolog, koji će da procijeni da li je riječ o raku kože. Svom ljekaru se obavezno obratite ukoliko primijetite bilo koju od sljedećih promjena: promjenu boje, ako mladež počinje da se smanjuje ili povećava, mjenja oblika, teksturu ili visinu, postaje težak ili kvrgav, počinje da svrbi, krvari ili curi i ako koža na površini postaje suva ili ljuskava.

Ljekar pregled mladeža vrši pomoću posebnog aparata, lupe koja se zove dermoskop. Dermoskopski pregled je bezbolan i kratak i uz to veoma efikasan, pa može da otkrije čak do 95% melanoma. Pomoću dermoskopa, uveličavaju se promjene na koži i na taj način se primjećuju detalji koji nekad nisu vidljivi golim okom. Poslednjih godina, u svijetu se koristi i pregled pomoću digitalnih fotografija, na kojima se uz pomoć kompjutera promjene na koži uveličavaju i do 100 puta i sa velikom preciznošću se utrvđuje njihov stepen rizika.

Ako dermatolog smatra da je mladež rizičan i da treba da bude u daljnjem postupku ili da se ukloni u potpunosti, može da ga ukloni cijelog ili prvo da uzme samo mali uzorak tkiva i da ga ispita pod mikroskopom, tj. da uradi biopsiju. Ako se utvrdi da je tkivo kancerogeno, a uzet je samo mali dio tkiva, dermatolog će jednostavnom operacijom cijelog da ga ukloni: skidanje ovog mladeža uključuje i dio koji ne na koži, vidljiv, kao i njegov korijen u koži, zajedno sa dijelom kože oko njega, kako bi bio siguran da je uklonio sve zaražene ćelije, a zatim će ranu da zatvori, tj. zašije. Ukoliko se na istom mestu mladež ponovo pojavi, obavezno je ponovo posjetiti ljekara.

Ljekar ili pacijent nekada može da traži i uklanjanje mladeža koji nije rizičan, nekada iz estetskih razloga, ali i kada smeta normalnim svakodnevnim aktivnostima i stalno se povrijeđuje odećom. brijačem, češljanjem… Ukoliko se nakon skidanja ovakvih mladeža ponovo pojavi na istom mestu, i tada je obavezno javiti se ljekaru, jer to ukazuje na mogućnost postojanja melanoma. Važno je napomenuti da mladeži, ma koliko mali i bez rizika, nikada ne smeju da se skidaju samostalno, kod kuće, već isključivo u bolničkim uslovima to može da radi ljekar.

Ne propustite