Velika Britanija podržala napad na Jemen
Velika Britanija podržava vojnu akciju koju su arapske zemlje, predvođene Saudijskom Arabijom, pokrenule protiv pobunjenika šiitskog pokreta Huti u Jemenu, prenosi Anadolu Agency (AA).
Saudijska Arabija i koalicija regionalnih saveznika sinoć su pokrenuli vojnu akciju u Jemenu protiv šiitskih pobunjenika Huta, koji se bore protiv vladinih snaga. U napadima na pobunjenike u Jemenu učestvuje 185 ratnih aviona Saudijske Arabije i 150.000 vojnika. Akcija je izvršena pod kodnim imenom "Oluja odlučnosti".
U saopćenju britanskog Ministarstva vanjskih poslova navodi se da Velika Britanija podržava tu vojnu akciju Saudijske Arabije.
"Svaki korak koji će biti poduzet treba biti u skladu s međunarodnim pravom", navodi se u saopćenju.
Navodi se kako je predsjednik Abdu Rabu Mansour Hadi legitimni čelnik Jemena, što je i stav Vijeća sigurnosti Ujedinjenih nacija (UN).
"Posljednje akcije Huta i napadi u gradovima Aden i Taizz jasan su pokazatelj da Huti zanemaruju politički proces. Rješenje za krizu u Jemenu trebalo bi biti političko rješenje. Međunarodna zajednica će nastaviti s diplomatskom i humanitarnom podrškom kako bi se osigurala dugoročna stabilnost u Jemenu, kao i da bi se spriječio građanski rat, ekonomski kolaps i dublja humanitarna kriza u toj zemlji", navodi se u saopćenju britanskog Ministarstva vanjskih poslova.
Predsjednik Hadi je prije dva dana pozvao Vijeće sigurnosti UN-a i arapske zemlje da na svaki način pomognu u zaustavljanju ofanzive Huta. Hadi je proglasio grad Aden, koji se nalazi na jugozapadu zemlje, "privremenom prijestolnicom" nakon čega su pripadnici pokreta Huta pokrenuli vojnu akciju i prema tom gradu. Aden je važna geostrateška tačka u blizini Bab el-Mandaba, moreuza koji spaja Adenski zaljev s Crvenim morem.
Nemiri i sukobi u Jemenu traju od septembra 2014. godine, nakon što su militantni Huti zauzeli Sanu, odakle nastoje proširiti svoju vlast i u ostale dijelove zemlje. Huti su objavili ustavnu deklaraciju kojom su raspustili parlament Jemena i uveli tranzicijsko vijeće. Deklaraciju je odbila većina jemenskih političara, kao i vlade susjednih golfskih zemalja, opisavši taj dokument kao neustavan čin.