Stručnjak: Piloti nemaju redovne testove ličnosti!

Aktuelno
Stručnjak: Piloti nemaju redovne testove ličnosti!
Prvi čovjek Germanwingsa Thomas Winkelmann rekao je kako u toj kompaniji "uopće nemaju ideju" što je potaknulo Andreasa Lubitza da sruši avion i pobije 150 ljudi.

Prvi čovjek Germanwingsa Thomas Winkelmann rekao je kako u toj kompaniji "uopće nemaju ideju" što je potaknulo Andreasa Lubitza da sruši zrakoplov i pobije 150 ljudi.

"Ovo je za nas velika katastrofa, najveća u povijesti kompanije. Smatramo da imamo najbolje pilote na svijetu i ovo što se dogodilo za mene je neshvatljivo. Trebat će nam jako puno vremena da razriješimo ovu misteriju", rekao je Winkelmann i poručio da kod Lubitza ništa nije nagovještavalo da bi mogao napraviti nešto tako.

"Sve testove je prošao bez problema. I pshihološke i liječničke. Bio je 100 posto spreman za letenje. Naša škola u Bremenu je najbolja na svijetu i tamo se ništa ne prepušta slučaju. Testovi se ponavljaju svake godine i nema šanse da se neko ko nije spreman 'prošverca' u avion", dodao je.

Njemački stručnjak za zračni promet Gerold Wissel rekao je agenciji da piloti prolaze stroge psihotestove na početku letačke karijere. Kasnije ide na redovne medicinske preglede, ali nemaju redovne testove osobnosti.

Lufthansa, kao i ostale kompanije, ima jasne smjernice za članove posade koji moraju prijaviti čudno ponašanje kolega. To se može učiniti i anonimno. Zaposlenici su obavezni alarmirati na najmanji znak alkoholizma, depresije ili psihološke nestabilnosti.

"Takve stvari se događaju. Čak i prije samog polijetanja kapetan može izbaciti bilo kojeg člana posade iz aviona ponaša li se čudno", rekao je Wissel, dodajući da kopilot ima pravo izbaciti kapetana.

Po Wisselu, Lufthansa ima najviše standarde s tim u svezi. Nije poznato vrijedi li isto i za Lufthansinu filijalu Germanwings.

Winkelmann je potvrdio da je Lubitz prije sedam godina svoje školovanje prekinuo na osam mjeseci, pa se ponovo vratio.

"To je istina, ali još ne znamo gdje je bio to vrijeme. Normalno je da neko uzme pauzu jer je naš program jako zahtjevan. Međutim, kada se vratio u školu, Lubitz je ponovno morao ponoviti sve testove", napomenuo je Winkelmann.

Liječnički, ali ne i psihološki testovi

Direktor Lufthanse Carsten Spohr potvrdio je nalaze francuskog tužitelja po kojem je kopilot Germanwingsa namjerno oborio avion, dodajući kako ta kompanija iznimno pažljivo bira svoje ljudstvo, podvrgava ih svake godine liječničkim pregledima, ali ne i psihološkim testovima.

"Nijedan sigurnosni sistem na svijetu ne može spriječiti postupke poput ovog. Kakva god sigurnosna pravila imali, koliko god visoke standarde imali, a naši su veoma visoki, ovakve izolirane situacije se ne mogu isključiti", rekao je Spohr.

"Analiza glasova ukazala je na tragičan obrat u kojem se se kopilot odlučio početi spuštanje aviona. To nas čini izbezumljenim. U našim najstrašnijim snovima ne bi mogli ni zamisliti da se tako nešto može dogoditi", rekao je Spohr.

Podsjetio je kako su oba pilota, kao i svi ostali piloti, prošli strogu obuku i da je kopilot zrakoplova važio za sposobnog za let bez ikakvih ograničenja.

I on je potvrdio kako je kopilot Lubitz na nekoliko mjeseci 2008. godine prekinuo obuku, ali je kasnije ponovno nastavio. O razlozima te pauze u obuci Spohr ništa nije želio govoriti, prenose mediji.

Plač i zapomaganje putnika

Njemački ministar prometa Alexander Dobrindt potvrdio je da je kopilot Germanwingsa Andreas Lubitz namjerno srušio avion sa 150 putnika i članova posade u francuskim Alpama.

"Zaključak francuskih tužitelja vjerovatan je i prema našim stručnjacima. Po našim spoznajama kapetan aviona bio je spriječen da uđe u kokpit", kazao je Dobrindt.

Francuski državni tužitelj u Marseilleu Brice Robin prethodno je rekao kako ne postoje naznake da je kopilot bio terorist, što je potvrdio i njemački ministar unutrašnjih poslova Thomas de Maiziere.

"Provjereni su obavještajni podaci o njemu, policijska datoteka i podaci Lufthanse i nije otkriveno ništa posebno", rekao je De Maziere.

Na upit smatra li to samoubistvom, tužitelj Robin je odgovorio: "Ljudi koji žele počiniti suicid to obično naprave sami. Ne bih to nazvao samoubistvom."

Lubitz je bio pri svijesti prije udara u tlo. "Disanje mu je bilo normalno. Nije rekao ni riječ", rekao je Robin.

Cijelo vrijeme dok je kapetan lupajući po vratima pokušavao ući u kokpit, iznutra se nije čulo ništa.

Dodao je da putnici vjerovatno nisu bili svjesni što će se dogoditi do samog pada. "Čuli bismo plač i zapomaganje. Toga nije bilo", rekao je Robin.

Nije htio otvoriti vrata

Prethodno je tužitelj Robin prepričao kako je Lubitz, kad se našao sam u kokpitu aviona Germanwingsa na letu iz Barcelone u Duesseldorf, ručno počeo spuštati avion i nije reagirao kad je njegov kapetan lupao po vratima pokušavajući se vratiti u pilotsku kabinu.

Istraga o nesreći aviona u francuskim Alpama, koju vodi Robin, je promijenila smjer kada je postalo jasno da je rušenje aviona posljedica niza namjernih poteza kopilota Lubitza.

"Drama je počela kad je pilot napustio kokpit. Na snimci iz crne kutije možemo čuti pilota koji je zamolio kopilota da preuzme kontrolu nad zrakoplovom. Tada se čuje micanje sjedalice unazad i zvuka zatvaranja vrata", rekao je Robin.

Kad je ostao sam Lubitz je pokrenuo proces poniranja aviona.

"Takav potez na takvoj visini može samo biti namjeran. Najrealnija je interpretacija da je kopilot namjerno odbio otvoriti vrata kabine i pustiti kapetana unutra. Pritisnuo je dugme koji je uzrokovao gubitak visine. Ne znamo zašto je to učinio, ali namjera je očito bila da uništi zrakoplov", rekao je Robin.

Nakon napada na SAD, 11. septembra 2001., vrata kokpita sigurnosno su pojačana u svim avionima, može ih otvoriti posada posebnom lozinkom.

U slučaju prijeteće situacije, piloti mogu zaključati vrata čak i ako se izvana upotrijebi pravilna lozinka. U slučaju hitnosti postoji tehnička opcija otvaranja vrata u tom slučaju, ali opcija ne radi ako pilot iznutra blokira vrata.

Ne propustite