Ljekovita svojstva DUNJE
Plod dunje obiluje vitaminima i mineralima. Sadrži vitamin C u velikim količinama, zatim vitamin B1, B2, niacin, karoten, kalcijum, magnezijum, kalijum, bakar, natrijum, cink, gvožđe, mangan, natrijum, hlor i sumpor.
Takođe, sadrži proteine, dijetalna vlakna, ugljene hidrate (15, 3 g), i malo masti (0,1 g). Prilikom kupovine, odaberite plod dunje koji nije suviše mekan.
Dunja liječi anemiju
Najvažniji sastojak ovog ljekovitog voća je vitamin C, koji ima ključnu ulogu za fizičko i mentalno zdravlje. Vitamin C je snažan antioksidans i ne dopušta nezasićenim mastima da stvore slobodne radikale. Dunja sadrži dosta pektina, koji povoljno djeluje na krvni sistem, pomaže u snižavanju krvnog pritiska i pruža zaštitu od radioaktivnog zračenja. U 100 g dunje ima 57 kcal.
Ovo blagotvorno voće poboljšava varenje, liječi anemiju i koristi se kao dodatak kozmetičkim preparatima. Kuvani plod dunje koristi se protiv upale želudačne i crijevne sluzokože. Dunja se upotrebljava i za liječenje sluzokože ždrijela, krajnika, disajnih puteva, kao i za ublažavanje proliva. Smatra se da reguliše obilne menstruacije. Dunju je dobro jesti na prazan stomak.
Sjemenke i listovi dunje
Osim ploda, ljekovita svojstva imaju i sjemenke i listovi dunje. Sjemenke dunje sadrže amigdalin ili vitamin B17, koji ima antikancerogeno dejstvo. Takođe, sjemenke obiluju taninom, šećerima, pektinom, jabučnom kiselinom, emulzinom i protidom. Čaj od dunjinih sjemenki liječi nesanicu, ublažava napetost i otklanja neprijatan zadah, dok sluz od sjemenki liječi opekotine i rane.
Nekoliko sjemenki dunje potopljenih u vodu, veoma brzo će oformiti sluzavu tečnost, koja je dobar narodni lijek protiv kašlja i upala disajnih organa.
Čaj od listova dunje se odličan prirodan lijek za zaustavljanje proliva. Pripremite čaj tako što ćete jednu kašiku osušenih listova dunje preliti sa pola litra ključale vode. Ostavite da odstoji 30 minuta, pa procijedite. Konzumirajte topao čaj.