LJEKOVITA SVOJSTVA: 7 činjenica o malini zbog kojih ćete ih jesti još više

Zdrav život
LJEKOVITA SVOJSTVA: 7 činjenica o malini zbog kojih ćete ih jesti još više
U malinama najviše uživamo zbog jedinstvenog okusa.

Malina je zeljasta biljka niskog rasta iz porodice ruža (Rosaceae). Rodi odmah poslije sadnje, a punu rodnost doseže u trećoj godini.

Rodi jednom ili više puta u godini.

 

mal

U malinama najviše uživamo zbog jedinstvenog okusa, međutim, to je tek djelić onoga što dobivamo u ovom ljekovitom voću.

 

1. Bogata je antioksidansima

Malina je izuzetno bogata snažnim antioksidansima koji djeluju protuupalno, sprečavaju djelovanje štetnih mikroba i oštećenje tjelesnih stanica. Među njima su antocijanin (daje malini crvenu boju), resveratrol (usporava starenje), pterostilben (važan je za moždane funkcije) te elagitanin, koji se gotovo isključivo nalazi u malinama, a istraživanja pokazuju da smanjuje rizik od raka.

2. Sadrži vitamin C

Među antioksidansima u malini je i vitamin C – 100 grama plodova malina sadrži čak 44% preporučene dnevne količine vitamina C. U malini se nalaze i vitamini B skupine te vitamini E i K. 3. Malina je dobar izvor kalija, a sadrži i gotovo sve ostale minerale, npr. magnezij, mangan, bakar.

3. Čisti krvne žile

Osim što je niskokalorična (100 g svježeg ploda maline ima otprilike 52 kalorije), malina obiluje vlaknima – odlična kombinacija za dobru probavu i zdravo srce. Naime, vlakna su nužna za pravilnu funkciju crijeva i “pročišćavanje” krvnih žila.

4. Maline za vitkost

Malina sadrži ketone koji povoljno djeluju na razinu šećera u krvi te potiču metabolizam masti, sprečavajući tako njezino taloženje u organizmu. Neki preparati za mršavljenje sadrže ketone maline.

5. Zdrava koža i kosa

Za ljepšu kožu i kosu preporučuje se sedmična kura od malina tako da se uzima barem jedan obrok malina dnevno. Ekstrakti maline često se koriste u kozmetici za hidrataciju. Od sjemenki čileanske maline dobiva se ulje bogato esencijalnim masnim kiselinama koje su sastavom “srodne” prirodnoj masnoći ljudske kože. Ulje čileanske maline koristi se i kao prirodno sredstvo za zaštitu od sunca.

6. Čaj za prehlade

Od listova maline priprema se ljekoviti čaj (1 kašiku suhih listova maline prelijte sa 2,5 dcl vrele vode) koji se od davnina koristi kod menstrualnih tegoba i neplodnosti jer povoljno djeluje na zdravlje maternice. Čaj se preporučuje i kod prehlade, upale grla, kašlja, crijevnih upala, proljeva, hemoroida, kožnih bolesti.

7. Maline snižavaju temperaturu

U narodnoj medicini sok i sirće od maline koriste se za sniženje povišene tjelesne temperature.

Ne propustite