Izbori u Iranu: Mogu li žene izabrati sljedećeg predsjednika?
Izbori u Iranu: Mogu li žene izabrati sljedećeg predsjednika?
Kada se u Iranu bude odlučivalo o novom predsjedniku sljedeceg petka, sva imena na glasačkim listićima biće muška. Već skoro 40 godina u ovoj Islamskoj Republici, nijednoj ženi nije bilo dozvoljeno da bude u utrci za predsjednika. Ali zasigurno, nije zbog toga sto ne žele.
Ove godine, 137 žena su istakle svoja imena. Daleko najpoznatija je sedamdesetdvogodišnja AzamTaleghani, kćerka poznatog ajatolaha. Registrovala je se na gotovo svim izborima još od 1997 godine, odlučna da promjeni Iranski ustav dvostrukih aršina koji tradicionalno namijenjuje predsjedničko mjesto samo muškarcima. Taleghani se zalaže za to da kriteriji trebaju biti isti i za muškarce i za žene, i kaže kako ona, koja je već iskusna u politici itekako ima potrebne kvalifikacije. Međutim, iz izbornog nadzornog tijela se ne slažu i diskfalifikovali su je već na samom početku. Ovog marta, iako vec iznemogla i bolesna opet je odlučila da se registruje ali ni ovog puta nije uspjela.
Iako im nije dozvoljeno da se kandiuju, žene čine pola glasačkog tijela što cini njihove glasove važnim, i predsjednički kandidati se uvijek trude da dopru do njih. Jos na početku kampanje, predsjednik Hassan Rouhani objavio je na socijalnim mrežama svoju sliku koja je izazvala salvu komentara. Rouhani na slici stoji pored dvije mlade planinarke s hidžabom koji je daleko od onoga sto se smatra prikladnim. To je mladim ženama bila jasna poruka da je on kandidat kojeg ne muče pretjerano strogi državni propisi oblačenja. U videu koji je napravljen za izbornu kampanju, on hvali postignuća iranskih žena, u svijetu sporta ali i u poslovnom svijetu, nudeći im svoju podršku. Hiljade mladih žena koje su se skupile na Tehran Shiroudi stadionu ove sedmice izrazile su mu svoju podršku. Mnoge od njih su nosile ljubičaste marame - u boji njegove kampanje- i držale plakate na kojima zahtjevaju više prava i slobodu.
Retorika i stvarnost
Pored izbora za predsjednika, glasači će također moći birati lokalne vijećnike, gdje su žene uključene i imaju vise uticaja. Rekordan broj žena je izabran prije četiri godine, i mnogi se nadaju da ce se taj uspijeh ponoviti. Involviranost žena u gradskom vijeću je imao uticaja i tu itekako dokazuju da su sposobne da naprave promjene. Žene u Teheranu pomno slušaju ono sto im kandidati obećavaju u kampanjama i pitaju se da li će se ta retorika pretočiti u zakone koji će istinski uticati na kvalitete njihovog života ili će ostati samo obećanja.
"Možda nikada nećemo imati ženu predsjednicu", "veteranski" kandidat za predsjednicu Azam Taleghani rekla je svojim studentima, "Ali ne znači da nam mogu oduzeti to pravo".