Erdogan odgovorio na kritike o novom predsjedničkom sistemu
Turski predsjednik Recep Tayyip Erdogan je opovrgao špekulacije da će novi predsjednički sistem državne uprave pretvoriti Tursku u diktaturu ili državu jednog čovjeka.
"Znajte dobro: Izabrani predsjednik, koji će odgovarati narodu za svaki čin, ne može postati diktator niti pretvoriti državu u vlasništvo jednog čovjeka", kazao je Erdogan na sastanku u Ankari.
Turska politička scena je pokrenula oštru debatu na pitanje da li je ovoj zemlji zaista potreban predsjednički sistem, koncept koji snažno podržavaju Vlada i Erdogan.
Recep Tayyip Erdogan je proveo 12 godina na čelu Vlade Republike Turske i poziciji predsjednik Stranke pravde i razvoja (AK Parti).
Dužnost predsjednika, na koju je izabran voljom naroda, preuzeo je u avgustu 2014. godine. Od tog momenta je uveliko zagovarao prihvatanje ustavnog amandmana kojim će biti omogućeno uvođenje novog, predsjedničkoj sistema državne uprave u Turskoj.
Predsjednik je u srijedu još jednom pozvao 400 parlamentaraca da formiraju dovoljnu većinu koja će usvojiti prijedlog novog ustava Turske, u kojem je integrisan i pomenuti predsjednički sistem.
Erdoganove opaske o predsjedničkom sistemu i njegovo interesovanje za političke teme u državi postale su, blago rečeno, kontrovezne, u očima kritičara. Razlog je što se na predsjednika države gleda kao na zvaničnika sa tradicionalno simboličkim ovlastima.
U odgovoru na to, Erdogan je kazao da ne želi biti "pasivan" predsjednik.
Bliže se parlamentarni izbori u Turskoj, zakazani za juni 2015. godine. Kako bi zaživio predsjednički sistem, potrebno je usvajanje novog Ustava Republike Turske.
Važeći Ustav je sačinjen dvije godine nakon vojnog državnog udara iz 1980. godine, a od taga su usvojeni brojni amandmani.
(AA)