Možemo očekivati povratak mamuta?

Nauka i tehnologija
Možemo očekivati povratak mamuta?
Naučnici su spojili DNK dlakavog mamuta sa živim ćelijama slona, otvarajući tako mogućnost povratak davno izumrle vrste.

Naučnici su spojili DNK mamuta sa živim ćelijama slona, otvarajući tako mogućnost povratak davno izumrle vrste.

3 000 godina nakon što su mamuti izumrli, naučnici su uspješno oživjeli ćelije mamuta u laboratoriji, rečeno je jučer. Oni su replicirali gene koje čine slona različitim od mamuta - njihova dlakavost, veće uši i salo ispod njihove kože - i uspješno ih umetnuli u kod slona.

Mamuti su srodni azijskim slonovima, tako da naučnici iz Harvarda nisu morali da u potpunosti kreiraju novu ćeliju. Novu tehniku je razvio George Church, profesor genetike na Harvardu. Ova tehnika dopušta naučnicima da uređuju i dorađuju DNK i kopiraju određene bitove koda.

Posljednji pripadnici ove izumrle vrste su živjeli na otoku u Arktičkom okeanu, odakle su naučnici i uzeli uzorak za eksperiment.

mammoth

Ćelije mamuta je lakše naći nego ćelije ostalih životinja iz tog doba, jer su ostaci mamuta većinom u okovima vječnog leda, pa su tako i očuvani. Postavilo se pitanje da li bi se mamut mogao oživjeti putem kloniranja - ali ne slažu se svi da bi to bila etička odluka.

Profesor Alex Greenwood, ekspert za antičke gene, je rekao za The Telegraph: "Suočavamo se potencijalnim izumiranjem afričkih i azijskih slonova. Zašto vratiti nazad druge elefantide kada ne možemo ni spasiti one koje nisu još izumrli?

"Kakvu poruku to šalje? Da možemo biti neodgovorni u odnosu sa prirodom, a poslije jednostavno klonirati sve ono što izgubimo?"

Ne propustite