ŠTA BI SE DESILO SA AMERIKOM DA DOĐE DO APOKALIPSE? Svi bogataši bi se spasili osim jednog, NAJVAŽNIJEG!

Svijet
ŠTA BI SE DESILO SA AMERIKOM DA DOĐE DO APOKALIPSE? Svi bogataši bi se spasili osim jednog, NAJVAŽNIJEG!
Kada je Donald Tramp postao predsjednik, naslijedio je i užarenu geopolitičku situaciju u Ukrajini, Sjevernoj Koreji, Siriji, Avganistanu i na Baltiku, a dobio je u ruke najmoćniji vojni sistem koji postoji na svijetu – Oružane snage SAD i njihov arsenal nuklearnih bojevih glava.

Uprkos stalnoj prijetnji od nuklearnog napada za vrijeme Hladnog rata, SAD decenijama nije imao izvodljivi plan “kako da osigura delovanje izvršne vlasti u slučaju napada”.

Bivši američki predsjednik Džimi Karter je u kasnim 70-im godinama prošlog vijeka primijetio kako nigdje u službenim procedurama ne postoje odgovori na neka od ključnih pitanja: ako izvršna vlast može preživjeti nuklearni rat, šta bi tačno radila nakon toga i kako ispuniti tri glavne predsjedničke funkcije – da bude šef izvršne vlasti, države i vrhovni zapovjednik oružanih snaga.

Nuklearna skloništa, izgrađena 50-ih godina 20. veka trebalo je obnoviti, a nisu postojale nikakve procedure za evakuaciju većeg dijela populacije, zbog čega je Karter naredio objedinjavanje nacionalnog programa civilne zaštite, s ciljem da se osigura preživljavanje 80 posto stanovnika u slučaju napada.

Jedan od njegovih poteza bio je i osnivanje Savezne agencije za vanredne situacije (FEMA), koja je preuzela odgovornost za nadgledanje civilne zaštite, sigurnih lokacija za preseljenje i stvaranje nužnih zaliha za slučaj rata.

Istovremeno, Karter je preuzeo i najteži izazov – razradu mehanizma koji bi osigurao nasljednicima predsjednika izdavanje naredbi za nuklearni rat, za vrijeme i nakon nuklearnog napada.

Prema prvom planu, Kancelarija za vojsku Bijele kuće dodijelila je svima u redu naslijeđivanja predsjedničkih ovlaštenja kodna imena, koja je trebalo da kažu preživjelim šefovima Pentagona.

Sljedeći plan je bio osmišljen kako bi pružio fleksibilniji i decentralizovani način za očuvanje izvršne vlasti, a to je priprema pet međuagencijskih timova od po 50 ljudi, koji bi u slučaju vanrednih situacija bili razmješteni na neku od sigurnih lokacija, gdje bi mogli da obavljaju sve funkcije izvršne vlasti.

 

----->

Ne propustite