Devet stvari koje MORATE znati o ratu u Siriji: Ko je Assad i zašto otrovima ubija svoj narod?
5. RUSI DOLAZE
Nakon nekoliko tjedana prikrivanja svoje vojne nazočnosti u Siriji, ruska vojska krajem rujna 2015. započinje opsežne zračne napade na položaje pobunjenika.
6. UPOTREBA KEMIJSKOG ORUŽJA
Zbog sumnji da se tijekom rata u Siriji koristi kemijsko oružje s obje strane, UN je i ranije u tu zemlju poslao tim inspektora kako bi ispitao navode o korištenju te vrste oružja. Sirijske vlasti nisu dozvolile ulazak UN-ovoj ekipi inspektora, jer ne postoji slaganje u vezi s tim kojim bi mjestima inspektori trebali imati pristup. Sirija je jedna od sedam zemalja koje se nisu pridružile Konvenciji o zabrani kemijskog oružja iz 1997., pa zapadne zemlje vjeruju da Asadove snage imaju uskladištene zalihe neprijavljenih bojnih otrova.
7. CIVILNE ŽRTVE
Prema podacima Sirijskog opservatorija za ljudska prava smještenog u Londonu, od početka rata u Siriji poginulo je gotovo 400.000 ljudi, među kojima 30.000 djece. Najviše je žrtava među civilima i vojnicima odanim sirijskom predsjedniku Asadu, dok su ostali ubijeni pobunjenici, strani borci, militanti Hezbolaha i prebjezi iz sirijske vojske. Broj poginulih pripadnika ISIL-a je nepoznanica budući da oni iz propagandnih razloga ne objavljuju te brojke. Koliko su brojke crne, najbolje govori podatak kako su Ujedinjeni narodi prestali pratiti broj poginulih još prošle godine.