Prije 25 godina je POČELO LUDILO: Osam činjenica o opsadi Sarajeva koji se NE SMIJU ZABORAVITI - NIKADA!!! (FOTO)
Prije tačno 25 godina, na današnji dan, agresori su sve spremili za prvi napad i početak najveće opsade u historiji ratovanja – opsade Sarajeva! U noći sa 4. na 5. April započelo je ludilo od kojeg se Bosna i Hercegovina ni četvrt vijeka poslije nije oporavila, ali ga je preživjela. Sjećate li se Sarajeva prije 25 godina? Opsada Sarajeva je bila skoro četverogodišnja opsada ovog grada za vrijeme rata u Bosni i Hercegovini.
Opsada je počela zauzimanjem međunarodnog aerodroma u naselju Ilidža od strane de facto srpske Jugoslavenske narodne armije u noći sa 4. na 5. april 1992. godine, a završila 29. februara 1996. godine. Sarajevska je opsada sa 1.425 dana jedna od najdužih u historiji modernog ratovanja. Također je zračni most za podršku stotini hiljada opkoljenih ljudi u Sarajevu trajao duže od Berlinskog zračnog mosta.
Za vrijeme opsade prosječno je padalo 329 granata dnevno na Sarajevo. Rekord od 3.777 ispaljenih granata uknjižen je 22. jula 1993. godine. Granate su napravile ogromnu štetu, a najveću štetu su pretrpjeli civilni, kulturni i vjerski objekti.
Ova se opsada danas zna kao jedna od najžešćih poslije Staljingrada.
Pogledajte neke od najvažnijih činjenica koje niti jedna generacija poslije ne smije zaboraviti:
Početak
Već tokom zime 1991/92. godine, Jugoslavenska narodna armija je rasporedila artiljeriju i drugo oružje na brdima oko Sarajeva. Oko 120 minobacača i 250 tenkova je bilo stacionirano na tim brdima. U martu 1992. godine u Sarajevu je došlo do sukoba između pripadnika Srpske Demokratske Stranke (SDS) Radovana Karadžića i policajaca pod kontrolom vlade Bosne i Hercegovine kad su srpske snage na Grbavici i Vracama postavili barikade.
Dana 5. aprila 1992. godine održale su se demonstracije za mir. Pripadnici SDS-a su pucali sa krova hotela Holliday Inn na demonstrante. Nakon demonstracija održanih na Marijin Dvoru, okupljeni demonstranti su se uputili ka tadašnjem mostu Vrbanja. Snajperisti koji su bili pozicionirani u objektu naspram benzinske pumpe su otvorili vatru na demonstrante i tu, na mostu su ubili Suadu Dilberović i Olgu Sučić. Suada Dilberović i Olga Sučić su prve žrtve opsade Sarajeva, a most na kojem su ubijene danas nosi njihova imena i stih: Kap moje krve poteče i Bosna ne presuši.