Na vrijeme prepoznajte hiperaktivnost kod djeteta
Iako se u našoj sredini hiperaktinost ne smatra velikim poremećajem i roditelji je nerijetko zanemare, hiperaktivnost može izazvati velike probleme kod djeteta. Zbog njegove impulsivnosti često ne nailazi na razumijevanje ni kod nastavnika, druge djece, a često ni kod roditelja. Ukoliko je vaše dijete hiperaktivno, savjet stručnjaka vam može pomoći.
Poremećaj hiperaktivnosti i deficita pažnje ili poremećaj pozornosti s hiperaktivnošću, je poremećaj ponašanja praćen nemirom, nepažnjom i naglim reagiranjem (impulsivnošću).
Popularna skraćenica ADHD dolazi od engleskog naziva Attention deficit/ hyperactivity disorder. Poremećaj je prvi put opisao dr. Heinrich Hoffman 1845. godine u Njemačkoj, u svojoj knjizi “Priča o nemirnom Filipu”, u kojoj je, pišući pjesme za svog trogodišnjeg sina, opisao dječaka sa hiperaktivnim ponašanjem.
No, naučni opisi hiperaktivnog ponašanja pojavili su se tek u radovima Stilla 1902.godine, koji je u Engleskoj opisao 43 impulsivne djece sa značajnim problemima u ponašanju uzrokovanim genetičkom disfunkcijom, a ne lošim odgojem, koji bi se danas dijagnosticirali kao djeca sa hiperaktivnim poremećajem.
U novije vrijeme hiperaktivnost se dijagnosticira zajedno sa deficitom pažnje (kao deficit pažnje/hiperaktivni poremećaj ili hiperkinetski poremećaj), jer se smatra da imaju zajedničku osnovu i često se zajedno javljaju. Poremećaj je prisutan kod djece, adolescenata i odraslih.
Vrlo je važno znati da ne treba svako živahno dijete označavati ovim pojmom, poremećaj obuhvata skupinu simptoma koja najmanje šest mjeseci ozbiljno remeti funkcioniranje djeteta kako u školi tako i u vanškolsom okruženju; kod kuće, u posjeti rodbini, prijateljima, na javnom mjestu. O preblemu poremećaja pažnje razgovarali smo s neuropsihijatrom, subspecijalistom dječije i adolescentne psihijatrije na Klinici za psihijatriju UKC Tuzla, Nerminom Kravić.